Większe pieniądze na poręczenia dla MSP

PAP
opublikowano: 18-09-2007, 16:50

Podlaski Fundusz Poręczeniowy (PFP), który wspiera rozwój podlaskich małych i średnich firm będzie dokapitalizowany o prawie 6 mln zł, do łącznej kwoty 16 mln zł.

To pozwoli dwukrotnie zwiększyć maksymalną kwotę poręczenia, z 400 do 800 tys. złotych - poinformował PAP we wtorek Adam Kowalczuk z zarządu Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego.

Dokapitalizowanie to wynik podpisania umowy między Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego, do której należy Fundusz, a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Kowalczuk powiedział PAP, że zarząd Funduszu spodziewa się w tym roku wzrostu liczby poręczeń w stosunku do poprzedniego o ok. 30 proc. W 2006 r. PFP udzielił podlaskim małym i średnim firmom 155 poręczeń na łączna kwotę 17,5 mln zł, w wyniku czego podlascy przedsiębiorcy otrzymali od banków ok. 35 mln zł kredytów.

Do końca lipca tego roku, poręczenia w kwocie 10 mln zł otrzymało 120 przedsiębiorców.

W opinii Kowalczuka, z usług Funduszu w tym roku, chętniej niż w roku poprzednim, korzystają przede wszystkim firmy budowlane. "Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wzrost liczby firm budowlanych na rynku i to, że jest to sektor oparty na małych przedsiębiorstwach" ľ powiedział.

Prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego Andrzej Parafiniuk uważa jednak, że potrzeby podlaskich firm w zakresie poręczeń finansowych są znacznie większe. "Jesteśmy zmuszeni do podjęcia dalszych działań zwiększających kapitał, co pozwoli zapewnić finansowanie rozwoju większej liczbie przedsiębiorstw" ľ dodał Parafiniuk.

Jest to tym bardziej ważne, że - w opinii Parafiniuka - zdecydowana większość przedsiębiorców nie byłaby w stanie uzyskać pieniędzy na rozpoczęcie lub rozwój działalności gospodarczej bez pomocy Funduszu.

Podlaski Fundusz Poręczeniowy powstał w 1995 r. w ramach Polsko- Brytyjskiego Programu Rozwoju Przedsiębiorczości, jako jednoosobowa spółka Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Fundusz początkowo dysponował kapitałem w wysokości 2 mln USD, w 2005 roku został dokapitalizowany ze środków Unii Europejskiej. Obecnie dysponuje kapitałem w wysokości 16 mln zł.

Statutowym celem Funduszu jest wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, prowadzących działalność gospodarczą na terenie województwa podlaskiego poprzez udzielanie poręczeń kredytów bankowych. Klientem funduszu może zostać firma nie prowadząca bezpośredniej działalności rolniczej, w której polska prywatna własność stanowi 51 proc. i zatrudnionych jest nie więcej niż 250 osób.

Poręczenie funduszu nie może być udzielone na dłużej niż 5 lat, nie może przekroczyć 70 proc. kwoty kredytu i być wyższe niż 800 tys. zł. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Większe pieniądze na poręczenia dla MSP