Większość europejskich giełd umiarkowanie spada

04-05-2004, 14:36

Na europejskich giełdach panują mieszane nastroje. W Paryżu i Frankfurcie główne indeksy notują niewielki spadek. W Londynie FTSE 100 umiarkowanie rośnie. Najlepsze nastroje panują na giełdzie w Oslo. Najgorsze w Helsinkach.

Na większości rynków niewielką przewagę ma podaż. Na stan nastrojów wpływ mają przede wszystkim doniesienia z rynku paliw, gdzie ropa osiągnęła największy kurs od 13 lat, oraz z USA, gdzie dziś odbędzie się posiedzenie FOMC, które ma rozjaśnić sytuację wokół kwestii podwyżki stóp procentowych.

Tanieją akcje linii lotniczych. Wysoka cena ropy oznacza dla nich wzrost kosztów. W dół poszedł kurs Lufthansy i British Airways. Papiery sparaliżowanej przez strajk Alitalii tanieją o ponad 15 proc. Papiery Air France wyraźnie drożeją, co wiąże się z akceptacją przez akcjonariuszy holenderskiego KLM oferty przejęcia przez francuskiego przewoźnika. Oznacza to powstanie największej pod względem sprzedaży linii lotniczej na świecie.

Na giełdzie we Frankfurcie tanieją akcje KarstadtQuelle. Największa niemiecka sieć domów towarowych zwiększyła swoja stratę w związku z zaostrzającą się konkurencją cenową. Dodatkowo spadła jej sprzedaż.

Akcje UBS wyraźnie drożeją na giełdzie w Zurichu. Największy szwajcarski bank podwoił zysk w pierwszym kwartale. Mimo iż zastrzegł, że dobra koniunktura może się nie utrzymać w dalszej części roku inwestorzy kupują jego papiery. Drugi w Szwajcarii Credit Suisse znalazł się w niełasce. Jego kurs spada.

Na giełdzie w Oslo drożeją papiery koncernu naftowego Statoil, który skorzysta z utrzymującej się wysokiej ceny ropy. Wyraźnie rośnie również kurs koncernu Orkla. Znana z inwestycji na polskim rynku prasowym spółka zakończyła kwartał znacznym zyskiem, przede wszystkim dzięki sprzedaży 40 proc. udziałów Carlsberg Breweries.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Większość europejskich giełd umiarkowanie spada