Wielka Brytania krajem ludzi otyłych

opublikowano: 04-04-2016, 22:00

Do 2025 r. co trzeci Brytyjczyk będzie cierpiał na otyłość — wynika z ostatnich badań opublikowanych w „The Lancet”. Prognoza nie jest optymistyczna również dla reszty świata.

Naukowcy zakładają, że w tym samym czasie otyłość stanie się problemem, który dotknie co piątego mieszkańca Ziemi. Zdaniem naukowców, świat nie ma najmniejszych szans, żeby sprostać celom ONZ w kwestii walki z chorobą cywilizacyjną, która jest wynikiem złej diety i niezdrowego trybu życia (cel wyznaczony do 2025 r. zakłada zatrzymanie wzrostu odsetka osób otyłych w społeczeństwie na poziomie z 2010 r.).

— W ciągu ostatnich 40 lat globalna sytuacja zmieniła się z takiej, w której osób z nadwagą było dwukrotnie więcej niż otyłych, na taką, w której liczba osób otyłych jest większa niż ludzi z nadwagą — komentuje swoje badanie prof. Majid Ezzati z Imperila College London.

Jego zdaniem, przy obecnym trendzie do 2025 r. liczba kobiet z tzw. skrajną otyłością znacznie przewyższy liczbę kobiet z nadwagą.

Niekorzystne statystyki dotyczą całego świata, jednak w najgorszej sytuacji jest Wielka Brytania i pozostałe kraje anglosaskie. Do 2025 r. na Wyspach wskaźniki otyłości będą najwyższe w Europie. Co trzeci Brytyjczyk będzie narażony na życie dodatkowymi kilogramami i wszystkimi ich konsekwencjami, takimi jak ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 czy chorób serca.

Obecnie prawie jedna piąta osób otyłych na świecie (czyli łącznie 118 mln mierzonych wskaźnikiem BMI) żyje tylko w 6 wysoko rozwiniętych krajach z angielskim jako językiem urzędowym. Są to: Australia, Kanada, Irlandia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania oraz USA. Wśród tych osób są takie, u których zdiagnozowano skrajną otyłość (50 mln) — aż jedna czwarta z nich mieszka w tych samych krajach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu