Wielka gra o 0,5 mld zł z ZUS

Zakład próbuje pozbawić Asseco pozycji monopolisty i zbić koszty IT. Ogłosi przetargi, w których pojawią się rywale rzeszowskiego integratora.

Na początku przyszłego roku starania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o uniezależnienie od jednego dostawcy IT — Asseco Poland — wkroczą w decydującą fazę. Zakład planuje, że w styczniu rozpisze dwa przetargi. Po raz pierwszy w historii w trybie zamówień publicznych będzie wybierał dostawców, którzy zajmą się utrzymaniem i rozwojem KSI — gigantycznego systemu, które za 3 mld zł stworzył Prokom Software, a przez ostatnie lata utrzymywało Asseco (sześć lat temu przejęło gdyńską spółkę).

— Przy trzyletniej umowie wartość obu zamówień może przekroczyć pół miliarda złotych — mówi Dariusz Śpiewak, wiceprezes ZUS ds. IT.

Kwota nie obejmuje niespodziewanych zmian KSI, związanych np. z koniecznością budowy rozwiązań na potrzeby wypłaty emerytur kapitałowych z pierwszego filara i z OFE. W tej sprawie nie ma jeszcze politycznej decyzji, a jedną z rozważanych opcji jest oddanie tego zadania w ręce ZUS. Tak dużej kwoty na rynku publicznym do wzięcia nie było od dawna. Choć i tak jest ona mniejsza od tego, co obecnie inkasuje za utrzymanie i rozwój KSI Asseco. Kontrakty, które w 2010 r. otrzymało z wolnej ręki, są warte nawet 650 mln zł.

Więcej we wtorkowym "Pulsie Biznesu" oraz archiwum PB>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wielka gra o 0,5 mld zł z ZUS