Wielki remont systemów schengenowskich

opublikowano: 27-10-2019, 22:00

Rząd będzie miał pełnomocnika ds. wielkoskalowych systemów informacyjnych UE. To pierwsza jaskółka informatycznej reformy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) opublikowało projekt rozporządzenia o ustanowieniu pełnomocnika rządu ds. wielkoskalowych systemów informacyjnych Unii Europejskiej. Będzie nim sekretarz lub podsekretarz stanu w MSWiA. Projektowane rozporządzenie ma zastąpić regulacje z 2004 r. w sprawie pełnomocnika ds. przygotowania organów państwa do współpracy z systemem informacyjnym Schengen (SIS) i wizowym systemem informacyjnym (VIS). Nie chodzi jednak tylko o odświeżenie 15-letniego prawa — to pierwszy krok w stronę wielkiej reformy unijnych systemów informatycznych.

Analiza, którą przeprowadziła w 2016 r. Komisja Europejska, wykazała konieczność wprowadzenia istotnych zmian w systemach wielkoskalowych działających w obszarze wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, a w szczególności przeprowadzenia głębokiej modernizacji SIS, VIS i Eurodaca (europejskiego zautomatyzowanego systemu rozpoznawania odcisków palców). Bruksela uznała też za konieczne zbudowanie systemu wjazdu i wyjazdu (EES), europejskiego systemu informacji o podróży i zezwoleń na podróż (ETIAS), a także systemu informacji o wyrokach skazujących wydanych wobec obywateli państw trzecich i bezpaństwowców (ECRIS-TCN).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane