Czytasz dzięki

Wielkie cięcie w Idea Banku

opublikowano: 12-06-2019, 22:00

Wyznaczenie przez KNF kuratora dla banku ma niekorzystne konsekwencje dla klientów: oprocentowanie lokat zostało drastycznie obniżone. Z tonu spuścił też Inbank, stawkę podbił natomiast Toyota Bank

Na 3 miesiące

W bankach nie ma nic za darmo, ale do niedawna na 3-miesięcznych lokatach można było liczyć na propozycje zbliżone do 2,5-3,0 proc., które nie wymagały spełnienia dodatkowych warunków. Teraz, mimo że w dwóch instytucjach — Idea Banku i Plus Banku — pojawił się kurator wyznaczony przez Komisję Nadzoru Finansowego (co świadczy o trudnej sytuacji banków, bo kuratora powołuje się w związku z zagrożeniem dla interesów posiadaczy rachunków), to oprocentowanie szeroko dostępnych lokat poszło mocno w dół. Idea Bank jeszcze miesiąc temu na lokacie Nr 1 proponował 3 proc., a miesiąc wcześniej 2,9 proc. Teraz jest to zaledwie 2,3 proc., a i tak wystarczy to do utrzymania pozycji lidera rankingu bez dodatkowych warunków. Na tej lokacie zdeponować można do 1 mln zł (przy czym Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje depozyt do równowartości 100 tys. EUR, czyli około 430 tys. zł).

Na drugie miejsce zestawienia awansował Bank Millennium z lokatą mobilną, oferującą 2,25 proc., ale awans jest zasługą decyzji konkurenta — InBank mocno spuścił z tonu i obniżył oprocentowanie lokaty 3-miesięcznej z 2,45 do zaledwie 1,8 proc. Niewiele mniej, bo 1,6 proc., proponuje Toyota Bank, który nie wyznaczył limitu wkładu (jest tylko minimalny — to 5 tys. zł), a do 1,55 z 1,6 proc. stawkę obniżył Getin Bank.

W rankingu lokat z dodatkowymi warunkami sytuacja nie zmieniła się w porównaniu z majem. Czołówka jest bardzo szeroka (aż 5 banków na pierwszym miejscu), jednolita pod względem oprocentowania (4 proc.), ale zróżnicowana pod względem warunków. Getin Bank wymaga korzystania z bankowości mobilnej, Idea Bank posiadania statusu nowego klienta. W obu bankach limit to 20 tys. zł.

W Nest Banku jest to 10 tys. zł, a warunkiem koniecznym jest założenie konta osobistego. W Plus Banku z lokaty mogą skorzystać tylko nowi klienci (limit to także 10 tys. zł), a najwięcej zachodu jest z założeniem lokaty w promocji Lubię to polecam w Millennium, w której 4 proc. w skali roku to nagroda za skuteczne polecenie konta 360 stopni lub założenie takiego konta z polecenia. Maksymalna wartość depozytu to 15 tys. zł.

Na 6 miesięcy

Jeśli o rozmiarach „pożaru” w Idea Banku miałoby świadczyć oprocentowanie lokat, to sytuacja w czerwcu wskazuje na opanowanie ognia. Bank drastycznie obniżył wysokość odsetek od depozytów na pół roku — lokaty Na nowe środki Plus z 3,4 do 2,5 proc., a Nr 1 z 3 do 2,3 proc. W drugim przypadku konsekwencją był spadek na drugie miejsce w zestawieniu lokat bez dodatkowych warunków, tuż za Toyota Bankiem. Ten ostatni z trzeciej pozycji awansował na pierwszą, bo — podobnie jak na większości proponowanych lokat — oprocentowanie obniżył Inbank. W przypadku lokaty półrocznej obniżka sięga 0,55 pkt proc.

Mniej daje też Nest Bank (1,5 zamiast 1,7 proc.), który już w poprzednich miesiącach obniżał oprocentowanie na wybranych depozytach. Ten bank utrzymał natomiast oprocentowanie na lokacie Witaj, dzięki czemu jest zdecydowanym liderem zestawienia lokat półrocznych z dodatkowymi warunkami. Żeby liczyć na odsetki w wysokości 4 proc. w skali roku (ale od zaledwie 10 tys. zł, bo to maksymalna wartość depozytu), trzeba posiadać konto osobiste w Nest Banku, a lokatę można założyć najpóźniej 30 dni od aktywacji rachunku bankowego. Jest to więc de facto propozycja dla nowych klientów. Kolejnym warunkiem koniecznym jest wpływ wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż 1 tys. zł na Nest Konto w co najmniej jednym miesiącu kalendarzowym. W przypadku rachunku firmowego wpływ musi być nie niższy niż 6 tys. zł, a ponadto trzeba opłacić zaliczkę podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego lub pełną składkę do ZUS. Ci, którzy tych warunków nie spełnią, do wyboru mają wspomnianą lokatę w Idea Banku (Na nowe środki Plus), a także nieco niżej oprocentowaną Energolokatę w Neo Banku. Zdeponować można na niej nawet 1 mln zł, ale mogą to zrobić tylko nowi klienci banku.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Dwa lub więcej procent na lokacie półrocznej proponuje jeszcze tylko BOŚ Bank, w którym można zdeponować do 200 tys. zł (mogą to być tylko tzw. nowe środki) i cierpliwie czekać na odsetki w wysokości 2 proc. w skali roku. Trzeba jednak założyć ROR i korzystać z karty debetowej.

Na 12 miesięcy

Wielkie cięcie w Idea Banku potwierdzają zmiany w oprocentowaniu lokat rocznych. Stawka na lokacie Na nowe środki Plus została obniżona z 3,5 do 2,5 proc., co i tak pozwoliło na zachowanie pozycji lidera zestawienia z dodatkowymi warunkami. Na lokacie — zgodnie z nazwą — można zdeponować tylko tzw. nowe środki, a może to być nawet 1 mln zł.

Idea Bank pozycję lidera dzieli z Toyota Bankiem, który przebojem wdarł się do ścisłej czołówki z lokatą Standard. Dostępna jest ona w promocji skierowanej do nowych klientów. Dodatkową nagrodą jest 150 zł. Zdeponować można od 5 do 70 tys. zł.

Do Getin Banku można przynieść nawet 1 mln zł, przy czym odsetki po roku będą wynosić 2,4 proc. brutto. To nieco mniej niż bank proponował jeszcze miesiąc temu — wówczas było to 2,5 proc. Warunek konieczny do spełnienia jest taki sam jak w Idea Banku — trzeba zdeponować tzw. nowe środki. Natomiast w NeoBanku, który naliczy 2,3 proc. odsetek, z Energolokaty 12M skorzystać mogą tylko nowi klienci.

Już tradycyjnie oferta lokat z dodatkowymi warunkami nie różni się istotnie od tej pozbawionej przeszkód. Liderem drugiego zestawienia jest Inbank, który obniżył oprocentowanie lokaty standardowej z 2,85 do 2,3 proc. Tyle samo oferuje Toyota Bank na lokacie Plus, a na 2 proc. można liczyć na lokacie mobilnej w Credite Agricole. Również 2 proc. proponuje Idea Bank, który jeszcze miesiąc temu kusił stawką w wysokości 3,1 proc. Zdeponować można 1 mln zł, podobnie jak w NeoBanku, tyle że w tym przypadku oprocentowanie sięga 1,8 proc. W zestawieniu lokat dłuższych niż 12 miesięcy absolutnym liderem jest Inbank, który cierpliwym oferuje 3,05 proc. na lokacie 5-letniej, 3 proc. na lokacie 4-letniej, 2,95 proc. na 3-letniej i 2,9 proc. na 2-letniej. W każdym przypadku limit wkładu to 50 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane