Wielkie przejęcie w rurociągach

Koncern Enbridge, największy kanadyjski operator rurociągów zapowiedział przejęcie Spectra Energy. W wyniku fuzji szacowanej na około 37 mld CAD (28 mld USD) powstanie największa w Ameryce Północnej firma specjalizująca się w infrastrukturze energetycznej, donosi Reuters.

To największa w historii Enbridge tego typu transakcja. Ma być w całości przeprowadzona poprzez wymianę akcji. Udziałowcy Spectra otrzymają 0,984 akcji połączonej spółki, za każdy posiadany walor obecnej firmy. To odpowiednik 40,33 USD za akcję, co oznacza około 11,5-proc. premię w stosunku do ceny akcji Spectra z zamknięcia piątkowej sesji w USA. 

Rurociąg, transport rur
Zobacz więcej

Rurociąg, transport rur

Bloomberg

Akcjonariusze Enbridge po sfinalizowaniu umowy mają posiadać około 57 proc. udziałów w połączonym podmiocie. Oczekuje się, że fuzja pozwoli osiągnąć efekty synergii na poziomie 540 mln CAD rocznie, z czego największa część ma przypaść na rok 2018 r. 

Na koniec czerwca 2016 r. zadłużenie Spectra Energy sięgało 13,58 mld USD. Firma, której główna siedziba znajduje się w Houston operuje zarówno na terenie USA, jak i Kanady. Dysponuje siecią rurociągów do transportu gazu i ropy o długości przekraczającej 33,8 tys. km. Zdolności magazynowe sięgają 8,5 mld m3 gazu i 4,8 mln baryłek ropy. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wielkie przejęcie w rurociągach