Wielkopolska zaprasza operatorów do sieci

Katarzyna Latek
opublikowano: 03-09-2010, 06:41

Inwestorzy obejmą większościowy pakiet w  spółce, która zbuduje sieć szerokopasmową. Wstępnie zainteresowani są najwięksi operatorzy — TP SA i Netia.

Cała Polska buduje sieci szerokopasmowe. A przynajmniej próbuje, bo prace nad nimi są na różnym etapie. Regiony muszą się spieszyć, bo w grę wchodzą ogromne pieniądze z Unii Europejskiej. Modele tych inwestycji mogą być różne, ale najwięcej mówi się o partnerstwie publiczno-prywatnym. Wielkopolska zdecydowała się jednak na inne rozwiązanie. Utworzyła spółkę, w której udziały chce zaoferować prywatnym inwestorom. Ci deklarują wstępne zainteresowanie.

Obecnie właścicielem spółki Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa (WSS) jest samorząd województwa wielkopolskiego. Firma zamówiła ekspertyzę, z której wynika, że struktura projektu pozwala na podniesienie kapitału spółki poprzez objęcie akcji przez inwestorów prywatnych. Plan Urzędu Marszałkowskiego zakłada, że po objęciu akcji (o wartości około 50 mln zł) inwestorzy prywatni staną się większościowym udziałowcem. Scenariusz zakłada, że WSS będzie odpowiedzialna za budowę sieci szerokopasmowej, w tym także za pozyskanie na wdrożenie projektu, a następnie stanie się właścicielem nowo powstałej sieci. Spółka ubiega się o dofinansowanie 85 proc. kosztów projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W komitecie roboczym WSS jest kilku dużych operatorów — Telekomunikacja Polska, Netia oraz największa wielkopolska sieć kablowa — Inea. Zaproponowano im przystąpienie do negocjacji dotyczących objęcia akcji.

Zainteresowanie tym projektem potwierdzają także Inea i Netia. Jednak ta ostatnia ma pewne wątpliwości.

Więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane