Wielkopolskie Biopaliwa uruchomią agrorafinerię

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 23-10-2002, 00:00

W Sławie Wlkp. rozpoczęła się budowa rafinerii rzepaku — pierwszej inwestycji konsorcjum Wielkopolskie Biopaliwa. Będzie ona produkować 50 tys. ton estru metylowego rocznie. Przedsięwzięcie pochłonie blisko 30 mln zł.

Konsorcjum Wielkopolskie Biopaliwa (WB) rozpoczęły realizację agrorafinerii w Sławie Wielkopolskiej. Inwestycja została rozłożona na trzy etapy, których realizacja potrwa do 2005 r.

— Pierwszy etap, który będzie kosztował 11,1 mln zł, chcemy sfinalizować do końca 2003 r. Zakłada on oddanie do eksploatacji bazy przyjęciowej i magazynowej na 15 tys. ton rzepaku oraz tłoczni oleju o wydajności 10 tys. ton —mówi Zbigniew Chrzanowski, jeden z szefów WB.

Realizację drugiego etapu inwestycji zaplanowano na 2004 r. Kosztem 14,6 mln zł zostanie uruchomiona linia do produkcji estrów metylowych o wydajności 30 tys. ton. Dwukrotnie wzrośnie również pojemność bazy magazynowej.

— Z kolei na 2005 r. planujemy rozruch linii do zagęszczania gliceryny oraz powiększenie bazy magazynowej, tak by mogła pomieścić 60 tys. ton rzepaku. Ten etap inwestycji będzie kosztował 4 mln zł — mówi prezes Chrzanowski.

Dodaje on, że pieniądze na budowę agrorafinerii w Sławie Wlkp. pochodzą z środków własnych konsorcjum i kredytów bankowych. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie 30 pracowników.

Przedsięwzięcie w Sławie Wlkp. jest preludium do większego projektu inwestycyjnego, planowanego przez konsorcjum WB.

— Naszym celem jest produkcja na skalę przemysłową paliw, gazów i energii ze źródeł odnawialnych pochodzenia roślinnego, głównie rzepaku, pozyskiwanych od producentów z Wielkopolski i sąsiednich regionów — twierdzi Zbigniew Chrzanowski.

Konsorcjum zamierza wybudować w regionie łącznie 2-3 agrorafinerie, wraz z zapleczem magazynowym. Cały projekt ma kosztować co najmniej 60 mln zł.

WB zamierzają także podjąć na szeroką skalę produkcję pasz na bazie słomy rzepakowej (tzw. makuch), która jest produktem ubocznym procesu przetwarzania rzepaku na biopaliwo.

— Docelowo, chcemy produkować 70 tys. ton tego rodzaju paszy — zapowiada Zbigniew Chrzanowski.

Konsorcjum WB powstało w kwietniu 2002 r. Jego udziałowcami są poznańska spółka Eko-Zec (związana z branżą budowlaną i energetyczną) oraz Grupa Kapitałowa K-Tel z Poznania, reprezentowana przez Biuro Studiów i Projektów Łączności Unitel. Firmy mają po 50 proc. udziałów w spółce. WB współpracują z 18 gminami z terenu północno-wschodniej Wielkopolski, skupionymi w Związku Gmin Pojezierza Wielkopolskiego.

Samorządy te pomogły konsorcjum w nabyciu gruntów po byłych PGR (kosztowały one ponad 1 mln zł), na bazie których powstać ma kilka centrów produkcyjno-magazynowcyh planowanych przez WB. Ich przedstawiciele liczą, że realizacja planów inwestycyjnych konsorcjum zaowocuje powstaniem 2 tys. miejsc pracy, głównie przy produkcji rzepaku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wielkopolskie Biopaliwa uruchomią agrorafinerię