Wielu chętnych na granty z InnoShip

opublikowano: 31-07-2018, 22:00

Popyt na dotacje dla innowacyjnych firm z sektora stoczniowego był znacznie większy niż możliwości budżetowe konkursu.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zamknęło nabór, w którym firmy mogły powalczyć o granty na rozwój i wdrażanie technologii morskich. Dotacje pochodzą z nowego programu sektorowego InnoShip. Budżet konkursu wynosi 120 mln zł, tymczasem do rządowej agencji wypłynęło 25 wniosków, których łączna wartość dofinansowania to prawie 158 mln zł. Teraz eksperci NCBR sprawdzają projekty pod względem formalnym. Mają na to 90 dni.

Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, podkreśla, że odbudowa przemysłu stoczniowego jest jednym z priorytetów rządu. — W Polsce mamy wspaniałe tradycje w tej branży i dobrze wykształconych inżynierów. Jeżeli dodamy do tego zwiększenie nakładów na badania i rozwój, osiągniemy nasz cel — przemysł stoczniowy znów może stać się wizytówką polskiej gospodarki — mówi Jarosław Gowin.

Program InnoShip wspiera przedsięwzięcia związane z projektowaniem i produkcją jednostek pływających oraz technologie związane z infrastrukturą stoczniową i portową. Projekty powinny obejmować badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe,istotne dla rozwoju sektora okrętowego, a także prace przedwdrożeniowe. Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nie ma wątpliwości, że dotacje pomogą rozwinąć skrzydła firmom z branży stoczniowej i podnieść konkurencyjność całego sektora.

— Stworzenie właściwych warunków i systemowej pomocy ułatwia wdrażanie nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań — zwraca uwagę Paweł Lulewicz.

Warto zaznaczyć, że światowy rynek stoczniowy charakteryzuje się dużą konkurencyjnością. Przed branżą stoją m.in. wyzwania środowiskowe, które wynikają z restrykcyjnych norm prawnych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy