Wierzejski: wstępna akceptacja PiS dla projektu ustawy senioralnej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-01-2006, 18:41

Wojciech Wierzejski (LPR) powiedział na sobotniej konferencji prasowej w Sejmie, że jego partia ma wstępną akceptację PiS dla proponowanego przez Ligę projektu tzw. ustawy senioralnej. Tymaczasem prezes PiS Jarosław Kaczyński zastrzegł, że nic mu nie wiadomo o takich ustaleniach.

Wojciech Wierzejski (LPR) powiedział na sobotniej konferencji prasowej w Sejmie, że jego partia ma wstępną akceptację PiS dla proponowanego przez Ligę projektu tzw. ustawy senioralnej. Tymaczasem prezes PiS Jarosław Kaczyński zastrzegł, że nic mu nie wiadomo o takich ustaleniach.

    Projekt ustawy senioralnej autorstwa LPR przewiduje od 2007roku dodatek w wysokości około 500 złotych dla najbiedniejszychemerytów i rencistów.

    Jak podkreślił Wierzejski, podczas piątkowych rozmów między Ligą a Prawem i Sprawiedliwością, PiS zaproponowało powołanie zespołu, który przygotuje szczegóły projektu ustawy.

    "Wczorajsze rozmowy z PiS były bardzo owocne, w atmosferze wprost familiarnej. Po naszych wyjaśnieniach PiS uznało, że będzie prezentowało stanowisko przychylne i życzliwe dla naszego projektu" - zaznaczył Wierzejski.

    "Jestem zdumiony taką wypowiedzią pana Wierzejskiego" - powiedział J.Kaczyński na sobotniej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Politycznej PiS.

    Podkreślił, że ustawę senioralną każdy przyzwoity człowiek chciałby poprzeć, aby "ulżyć ludziom w starszym wieku". "Ale (koszty ustawy-PAP) to kwestia finansowa, która nie została jeszcze wyjaśniona" - zastrzegł prezes PiS. Zaznaczył też, że nie wie nic o istnieniu jakichkolwiek ekspertyz w sprawie ewentualnych kosztów ustawy.

    Rzecznik klubu LPR Piotr Ślusarczyk powiedział, że Liga chciałaby włączyć ustawę senioralną do paktu stabilizacyjnego zaproponowanego w środę przez prezesa PiS.

    Jak dodał, od zaakceptowania tej ustawy LPR uzależnia swoje przystąpienie do tego paktu.

     Ślusarczyk wyjaśnił, że ustawa objęłaby ok. 2 mln najbiedniejszych rencistów i emerytów. Dodatek byłby wypłacany co roku do 2 kwietnia, dnia śmierci Jana Pawła II.

    Autorzy projektu ustawy senioralnej szacują, że jej koszt wyniósłby ok. miliarda złotych, które można byłoby pozyskać np. z wpływów z podatku VAT, prywatyzacji lub redukcji w administracji państwowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane