Wierzyciele kontra Gesslerowie i Alterco

opublikowano: 19-11-2013, 00:00

Władzę nad spółką, właścicielem hotelu Francuskiego, przejął syndyk. I okazało się, że hotel… ma już innego właściciela

1 października 2013 r. sąd ogłosił upadłość spółki Emir 19, kontrolującej słynny hotel Francuski w Krakowie. W jej kasie i na rachunkach syndyk nie zastał żadnej gotówki. To dlatego FM Bank PBP, który wnosił o upadłość spółki Emir 19, musiał wpłacić 180 tys. zł zaliczki na koszty postępowania upadłościowego.

Zobacz więcej

PLAN SPALIŁ NA PANEWCE: Kameralny hotel Francuski na krakowskiej Starówce ma 101 lat i status zabytku. Był miejscem wielu istotnych wydarzeń, m.in. to tu powołano do życia Polski Komitet Olimpijski. Alterco i rodzina Gesslerów zapewniali w 2011 r., że 20,5 mln zł wydane na jego zakup zwróci się po dziesięciu, a może nawet po sześciu latach. Po dwóch wiadomo, że nie zwróci się nigdy. [FOT. T. GOTFRYD]

— Podejmiemy wszystkie niezbędne i dostępne kroki prawne, by odzyskać naszą wierzytelność — tłumaczy Eliza Więcław, rzecznik FM Bank PBP. Emir 19 to spółka, której udziałowcami po połowie są niewypłacalne, ale wciąż notowane na GPW, Alterco i cypryjski Rodes Consulting, kontrolowany przez synów Adama Gesslera — znanego restauratora, za którym od lat ciągną się miliony złotych niespłaconych długów (patrz ramki obok). Dwa lata temu kupili hotel od Orbisu za 20,5 mln zł.

Większość, bo 14 mln zł, sfinansowali kredytem z Polskiego Banku Przedsiębiorczości (poprzednik FM Bank PBP), resztę wyłożyło Alterco w formie pożyczki. Biznesplan zakładał, że hotel i otwartą w nim przez Gesslera restaurację prowadzić będzie druga spółka — Emir 20 (tu 60 proc. miał Rodes Consulting, a 40 proc. Alterco), a spółka Emir 19 będzie pobieraćod niej czynsz i z niego spłacać raty kredytu.

Podejrzana transakcja

Problemy zaczęły się w kwietniu 2012 r. Spółka Gesslera i Alterco nie tylko nie płaciła w terminie rat, ale też, mimo kolejnych obietnic, nie przedstawiała dokumentów wymaganych umową kredytową. Wyszło też na jaw, że nie zapłaciła za doradztwo przy zakupie hotelu, nie uiszczała też podatku od nieruchomości.

To dlatego dziś na liście jej wierzycieli są Maciej Grelowski, były prezes Orbisu, i kancelarie prawnicze Żukowski i Partnerzy oraz White & Case, a także Urząd Miasta Krakowa. Jednym z gwarantów kredytu był Tnedor, spółka prowadząca znaną warszawską restaurację U Kucharzy. Jak większość biznesów Gesslera, narobiła takich długów, że restaurację U Kucharzy przejęła kolejna firma: Adamar.

Gesslerowie zmiany dokonali jednak bez zgody banku, co było kolejnym naruszeniem umowy kredytu. FM Bank PBP wreszcie stracił cierpliwość. W kwietniu 2013 r. wypowiedział kredyt, w maju wystawił bankowy tytuł egzekucyjny, a 14 czerwca 2013 r. złożył wniosek o upadłość spółki Emir 19. Cztery dni później powstała spółka Hotel Francuski (HF) z kapitałem 5 tys. zł. Tego samego dnia podpisała umowę ze spółką Emir 19, dotyczącą przejęcia jego długów w zamian za… jedyny majątek, czyli krakowską nieruchomość z położonym na niej hotelem.

Z ramienia Emir 19 decyzję o transakcji podjął powołany w marcu 2013 r. zarząd tej spółki, czyli prezes Mariusz Lewandowski z Alterco i wiceprezes Adam Gessler. A kto reprezentował HF? Udziałowcami (po połowie) i członkami zarządu są Jacek Witka i Michał Jaxa-Chamiec. Witka to człowiek, który zasiadał w organach spółek powiązanych kapitałowo i osobowo z Alterco lub Mariuszem Lewandowskim i jego żoną Agnieszką, a Jaxa-Chamiec to syn Joanny Sobieskiej, żony Adama Gesslera.

CBŚ na tropie

Wierzyciele spółki Emir 19 twierdzą, że sprzedaż hotelu już po wypowiedzeniu kredytu to nic innego, jak próba ucieczki z majątkiem.

Ich zdaniem, jest nieskuteczna z mocy prawa, bo nie wyrazili zgody na przejęcie długów spółki przez HF. Według naszych źródeł, FM Bank PBP zawiadomił o sprawie prokuraturę.

Postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi wydział do zwalczania zorganizowanej przestępczości ekonomicznej CBŚ. To część większego śledztwa, dotyczącego nieprawidłowości w działaniu Alterco.

— Postępowanie prowadzone jest w sprawie. Nikomu nie postawiono zarzutów. Zbieramy i analizujemy materiał dowodowy — mówi Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Zdaniem Mariusza Lewandowskiego, wiceprezesa Alterco, o bezskuteczności umowy czy pokrzywdzeniu wierzycieli spółki Emir 19 nie może być mowy.

— Pogarszająca się sytuacja finansowa hotelu skłoniła nas do poszukiwania inwestora.Najprostszym i najbezpieczniejszym schematem transakcji było powołanie spółki celowej, która przejmie nieruchomość hotelową i jednocześnie rozliczy wszystkie zobowiązania spółki Emir 19. Rozmowy z inwestorami o sprzedaży Francuskiego są bardzo zaawansowane, a o ich postępie informowany jest FM Bank PBP — mówi Mariusz Lewandowski.

Podobnie całą sytuację w rozmowie z „PB” przedstawiał Adam Gessler, później jednak nie dokonał umówionej autoryzacji swoich wypowiedzi, nie odbierał też telefonów.

Gra na zwłokę

Tymczasem z akt upadłościowych wynika, że już 1 października 2013 r. przedstawiciele spółki Emir 19 twierdzili, że rozmowy z inwestorami z udziałem banku zakończą się w ciągu dwóch tygodni. Nic takiego się nie wydarzyło, a co więcej — pełnomocnik FM Banku PBP zaprzeczał, że jakiekolwiek rozmowy w tej sprawie się toczą. Wierzyciele zwracają też uwagę na zachowanie Gesslera i Lewandowskiego, polegające na utrudnianiu i przeciąganiu postępowania upadłościowego.

Obaj nie współpracowali z nadzorcą sądowym powołanym przez sąd, obaj też w sierpniu 2013 r. zrezygnowali z zasiadania w zarządzie spółki Emir 19. Adam Gessler dodatkowo złożył wniosek o wyłączenie ze sprawy każdego sędziego i nadzorcy z takim uzasadnieniem: „znane są mi okoliczności pozwalające przypuszczać, że istnieją powiązaniazarówno pracowników banku, jak i potencjalnych kupców z sędziami tutejszego sądu”. Wniosek był nieskuteczny, a wierzyciele liczą, że syndyk odzyska hotel.

— Będę robić wszystko zgodnie z prawem, aby hotel Francuski pozostał w masie upadłości i służył zaspokojeniu roszczeń wierzycieli — mówi Barbara Ogińska-Kisała, syndyk spółki Emir 19.

Tłum wierzycieli

W jeszcze gorszej sytuacji niż kontrahenci Emir 19 są wierzyciele zarządzającej hotelem spółki Emir 20, w przypadku której także trwa procedura upadłościowa.

— Zobowiązania spółki to kilka milionów złotych, a jej majątek nie wystarczy nawet na koszty postępowania. Dlatego rekomenduję sądowi oddalenie wniosku o upadłość — mówi Witold Szumski, tymczasowy nadzorca sądowy spółki Emir 20. Potwierdza informacje „PB”, że wśród wierzycieli są nie tylko firmy dostarczające media, ZUS czy pracownicy, ale też dostawcy produktów żywnościowych, takich jak chleb czy masło.

Mariusz Lewandowski tłumaczy tę sytuację tym, że zyski z prowadzenia hotelu były niższe od prognoz, co dawało bankowi możliwość stosowania restrykcji, takich jak podniesienie oprocentowania.

— Bank pobierał z kont większość dziennego utargu hotelu, co powodowało problemy z obsługą pozostałych zobowiązań operacyjnych i nakręcało spiralę zadłużenia — twierdzi Mariusz Lewandowski.

Parada bankrutów

Adam Gessler

Jeden z najbardziej znanych polskich restauratorów i… dłużników. W październiku 2013 r. komornik sprzedał na licytacji warszawski dom należący do niego i jego brata Piotra. Uzyskane 3,85 mln zł to jednak kropla w morzu potrzeb. Tylko samorządowi Warszawy za wieloletnie niepłacenie czynszu za lokal na Starówce Adam Gessler winny jest ponad 30 mln zł. Na długiej liście jego niezaspokojonych wierzycieli są też fiskus, ZUS, banki, spółki i osoby prywatne. Od lat oficjalnie nie posiada żadnego majątku. Mimo to prowadzi kolejne restauracje i bary, których właścicielami są spółki zarejestrowane na Cyprze. Większością firm zarządza jego syn, Adam Gessler junior, także dlatego, że ojciec przez kilka lat miał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Alterco
Spółka giełdowa, której notowania są kolejny już raz zawieszone ze względu na zagrożenie prawidłowego funkcjonowania rynku lub naruszenie interesu inwestorów. Władze Alterco przedstawiały firmę jako specjalistę od trudnych nieruchomości. Czy słusznie? Już na przełomie 2012 i 2013 r. okazało się, że spółki nie stać nawet na upadłość. Powołany przez sąd upadłościowy zarządca stwierdził, że projekty nieruchomościowe Alterco są warte mniej, niż ustanowione na nich zabezpieczenia. Majątek spółki to nie, jak twierdzą jej władze, ponad 340 mln zł, lecz jedynie nieco ponad 6 mln zł, czyli wielokrotnie mniej niż zobowiązania (około 200 mln zł). Na liście niezaspokojonych wierzycieli Alterco pierwsze miejsca okupują obligatariusze: Idea TFI, Bank Polskiej Spółdzielczości, Pioneer Pekao TFI i Benefia Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu