Wierzyciele Orco są twardzi

KSA
opublikowano: 15-01-2010, 08:12

Nie ma zgody obligatariuszy na proponowaną restrukturyzację długu. Kurs poleciał w dół.

Nawet o 9,88 proc., do 26 zł, taniały wczoraj na giełdzie w Warszawie akcje Orco Property Group. Wyprzedaż walorów to skutek komunikatu o braku porozumienia spółki z obligatariuszami. Posiadacze walorów zapadających w latach 2010 i 2014 nie przyjęli zaproponowanych warunków ich umorzenia. Orco walczyło o to, by dług zamienić na nowe akcje. Jeśli plan restrukturyzacji by się powiódł - deweloper podwyższyłby kapitał o 183 mln EUR i zredukowałby zadłużenie w obligacjach o 234 mln EUR. Ale na razie nie ma takiej możliwości.
- Nieskuteczne dotychczas próby restrukturyzacji zadłużenia są główną przeszkodą wejścia do Orco partnera strategicznego - komentuje Igor Muller, analityk czeskiego biura Wood Co.
Faktycznie - po fiasku pierwszej próby dogadania się z obligatariuszami wygasł list intencyjny z funduszami z grupy Colony Capital, które gotowe były dokapitalizować Orco kwotą około 80 mln EUR.
Deweloper proponuje teraz, by w ramach ochrony sądowej, pod którą znajduje się od marca 2009 r., okres spłaty zadłużenia w obligacjach rozciągnąć na 10 kolejnych lat. Pierwotnie Orco sądziło, że wierzyciele będą bardziej skłonni wycofać część zainwestowanych pieniędzy teraz, niż czekać na to kilka lat.
- W krótkim terminie wydłużenie tego okresu na 10 lat wpłynie pozytywnie na płynność spółki, ale udźwignięcie tak dużego zadłużenia (około 1,5 mld EUR) będzie trudne i może zmusić spółkę do zahamowania rozwoju - uważa Igor Muller.

Złota 44 - jedna z realizacji Orco w Warszawie
Złota 44 - jedna z realizacji Orco w Warszawie
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane