Wieszczący recesję w USA się mylą

Ostrzeżenia przed recesją w 2020 r. są nietrafne, a ich słuchanie może kosztować inwestorów dużo pieniędzy, twierdzi Neil Dutta z ośrodka badawczego Renaissance Macro.

Ryzyko globalnej recesji wyraźnie wzrośnie około 2020 r., wynika z modeli niektórych specjalistów banków inwestycyjnych, w tym JPMorgan Chase. Choć rozpoczęte w 2009 r. ożywienie w USA należy już do najdłuższych w historii, z tym poglądem nie zgadza się Neil Dutta, główny ekonomista Renaissance Macro. Specjalista, który przyznaje, że wielu jego klientów jest zaniepokojonych tymi prognozami, zauważa, że większość tradycyjnych wskaźników zapowiadających recesję wskazuje na jej niskie ryzyko. Recesji w USA nie zapowiadają zmiany w dostępności kredytu czy w zatrudnieniu, nie widać agresywnego zaostrzania polityki przez Fed, ani przyspieszenia inflacji. Wysyp takich prognoz przypisał rywalizacji wśród specjalistów, którzy starają się być pierwszymi, którzy odgadną moment rozpoczęcia recesji.

- O tym, że amerykańskiej gospodarce do recesji brakuje dwóch lat, słyszy się od co najmniej 2014 r. – przypomina Neil Dutta, który był w czwartek gościem telewizji Bloomberg.

Według niego w realnej gospodarce w USA nie widać nieumiarkowania wynikającego ze zbyt dobrej koniunktury na rynkach finansowych, co jest klasyczną zapowiedzią recesji. Jednocześnie wzrost produktywności przyspiesza, między innymi dzięki niedoborowi siły roboczej, a to wspiera – i nadal powinno wspierać – inwestycje. Ryzyko recesji w 2020 r. ocenił na nie więcej niż-15 proc., czyli tyle ile wynosi ono w losowo wybranym roku. Ostrzeżenia mówiące o tym, że zagrożeniem są zbyt dobre nastroje w gospodarce i na rynkach, nazwał śmiesznymi.

- Ożywienia gospodarcze nie umierają ze starości. Ktoś, kto obstawiałby recesję od 2014 r., straciłby dużo pieniędzy. W pewnym momencie do recesji dojdzie, ale w tym momencie ryzyko tego jest wciąż dość niskie – podkreśla Neil Dutta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu