WIG20 balansuje na granicy 1800 pkt.

KZ
opublikowano: 12-01-2009, 10:06

Na otwarciu sesji WIG20 spadł o 0,29 proc. do 1812 pkt. I choć na moment udało się wyjść nad kreskę, to kontra sprzedających nie pozostawiła złudzeń, kto rozdaje karty na początku sesji.

Po niespełna godzinie handlu indeks blue chipów zszedł poniżej 1800 pkt. Wśród największych spółek o godz. 10.00 na symbolicznym plusie były tylko PGNiG, GTC i TPSA. Najmocniej tracą KGHM, Polnord i Bioton.

Na szerokim rynku efektowną zwyżkę z piątku (o 8 proc. przy 8 mln zł obrotów) kontynuuje Kolastyna. Dziś jej akcje drożeją o 5 proc., a obroty po godzinie sesji przekroczyły już 1,1 mln zł.

Dobrą passę z finiszu ubiegłego tygodnia kontynuują także dwaj dystrybutorzy stali: Drozapol i Centrostal Gdańsk. Dynamicznie – i równie zagadkowo - rośnie również Polna.

„Parkiet” donosi, że „toksyczne” opcje ujmą z wyniku Azotów Tarnów między 10 a 20 mln zł. Prognoza zysku spółki za 2008 r. (73,9 mln zł) ma jednak zostać zrealizowana, bo koszty opcji zrekompensują wpływy ze sprzedaży licencji do Chin. Kurs Tarnowa spada na początku sesji o blisko 7 proc.

Gazeta zwraca uwagę na potencjalne problemy Asseco Poland (kurs spada o 1,8 proc.), które na razie nie doczekało się spłaty całości długów ze strony Prokomu Investment (należności powstały w momencie fuzji z Prokom Software). Co ciekawe, do tej pory część zadłużenia rozliczono w „naturze”, tj. nieruchomościach czy samochodach. To kolejny sygnał, że w imperium Ryszarda Krauzego źle się dzieje: niedawno Janusz Palikot wspominał, że biznesmen posuwa się nawet do sprzedaży posiadanej kolekcji obrazów. Z jego giełdowych „ostatków” 3,8 proc. traci dziś Bioton (przypomnijmy – w tym tygodniu miała zapaść decyzja o transakcji z Jerzym Starakiem), o 1 proc. tanieje Polnord, a Petrolinvest drożeje o ponad 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane