WIG20 broni poziomu 2000 pkt

Artur Szymański
opublikowano: 16-03-2005, 00:00

Na finiszu wtorkowej sesji indeksy giełdowe poszły śladem złotego, który osłabił się względem dolara po publikacji raportu o napływie zagranicznego kapitału do USA. Analitycy spodziewali się, że w styczniu na rynki amerykańskie wpłynęło od 50 do 75 mld USD od inwestorów zagranicznych. Tymczasem okazało się, że do Ameryki napłynęło aż 91,5 mld USD. Raport sprawił, że dolar z miejsca umocnił się w stosunku do euro oraz naszej waluty.

Cios zadany złotemu nie przeszedł bez echa na rynku akcji, choć do ostatnich minut wydawało się, że indeksy GPW utrzymają około 0,5-proc. wzrosty. Nic z tego. Na fixingu WIG20 zjechał o około 10 pkt, tracąc niemal cały skromny dorobek wcześniejszych godzin. Dalszy rozwój sytuacji w tym tygodniu nie wygląda zbyt optymistycznie. Odwrót od złotego może zostać odczytany jako symptom opuszczania Polski przez zagranicę. Do tego jeszcze dochodzi wygasanie marcowej serii kontraktów w piątek. W tej sytuacji wydaje się kwestią czasu test wsparcia przy 2000 pkt.

Niewielkim, ale jednak pocieszeniem są skromne obroty. Handel akcjami spółek z WIG20 podliczono na 370 mln zł, co jest bardzo małą wartością jak na kilkadziesiąt poprzednich sesji. Martwi jednak, że blisko 90 mln zł zapewnił PKN Orlen, którego kurs spadł o 1,5 proc. Gorszy pod tym względem był tylko Polimex-Mostostal Siedlce, lecz obniżce kursu towarzyszyły nieporównywalnie mniejsze obroty. Chimeryczne odbicie o 0,5 proc. zaliczyły notowania Telekomunikacji Polskiej, co nie zatarło złego wrażenia po poniedziałkowej aż 3,3-proc. stracie. Najlepiej wypadły mniejsze spółki z WIG20 ze Stal- exportem na czele oraz Orbisem i Mondi w dalszej kolejności. O 1,1 proc. w dół poszedł natomiast kurs BRE Banku, ale nie ma to raczej związku z rezygnacją Antona Burghardta z funkcji wiceprezesa zarządu. Inwestorzy postanowili po prostu zrealizować część zysków po tym, jak w poniedziałek kurs osiągnął poziom najwyższy od połowy kwietnia 2002 r.

Najlepszą inwestycją wtorku były akcje Plast-Boxu. Kurs poszedł w górę o 15,7 proc. po informacji, że główni akcjonariusze prowadzą rozmowy w sprawie wejścia do spółki dużego inwestora zewnętrznego. Analitycy BDM PKO BP sądzą, że nie zechcą oni sprzedać akcji za mniej niż 35 zł. Na tej podstawie oceniają potencjał wzrostu kursu akcji spółki w krótkim terminie na prawie 40 proc. Podrożały też walory Jelfy, bo ministerstwo skarbu, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz PZU uzgodniły projekt porozumienia w sprawie wspólnej sprzedaży pakietu 46,7 proc. akcji spółki. Zainteresowanie nimi deklarują firmy z Łotwy, Indii i Wielkiej Brytanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 broni poziomu 2000 pkt