WIG20 utrzymał się powyżej 1700 pkt

Sebastian Gawłowski
23-03-2004, 00:00

Poniedziałkowa sesja przyniosła uspokojenie nastrojów po ubiegłotygodniowej wyprzedaży. Duże spadki na giełdach Europy, napędzane obawami o terroryzm, nie przestraszyły posiadaczy polskich akcji. GPW prezentowała się bardzo pozytywnie na tle słabnących zachodnich rynków. WIG20 nadal pozostaje powyżej 1700 pkt. Obroty na wczorajszej sesji były znacznie niższe w porównaniu z poprzednimi dniami. Wygląda więc na to, że inwestorzy oczekują na wzrostowe odbicie. Jeśli w Ameryce będą wzrosty, to najbliższe sesje na warszawskim rynku powinny przynieść wzrosty.

Wśród największych spółek przed większą przeceną broniły się akcje Pekao i Telekomunikacji Polskiej. Na plusie był bank BPH oraz KGHM, przeceniony ostatnio z powodu obaw związanych z zapowiedziami nowej emisji akcji. Mocno rosła Agora, której kurs znajduje się w pobliżu kilkuletnich minimów. Kotwicą dla indeksów były za to pozostałe banki i spółki informatyczne. Zapowiedź Prokomu, który planuje 20-proc. wzrost przychodów w tym roku i większe zaangażowanie w eksport usług, nie zrobiła większego wrażenia na inwestorach. Kiepsko zaczęły pobyt w giełdowej elicie BA CA i Cersanit. Nowe spółki w indeksie WIG20 zanotowały spadki, a austriacki bank wręcz dotkliwą przecenę.

Na szerokim rynku zdecydowanie przeważały spadki. W trakcie sesji mocniejsza realizacja zysków dotknęła niedawnych liderów wzrostów — Interię i Vistulę. Inwestorzy nie interesowali się papierami Wilbo, mimo że Beskidzki DM wycenia akcje spółki na około 27 proc. wyżej od rynkowej ceny.

Mimo słabego początku na plus wyszedł Paged. BDM PKO BP rekomenduje kupno walorów meblarskiej spółki z ceną docelową 20 zł. Traciło Eldorado, chociaż Commercial Union IM ujawnił, że ma ponad 5 proc. akcji operatora sieci detalicznej. Ostro przeceniony w trakcie sesji był Swarzędz po zapowiedzi możliwej nowej emisji akcji.

Wśród nielicznych spółek, które zanotowały wzrosty, wyróżniało się Grajewo, które wypłaci wysoką dywidendę. Kurs spółki rósł nawet o ponad 10 proc. Wandalex zyskiwał po informacji, że zysk po dwóch miesiącach tego roku przekroczył 1 mln zł.

Dobrze prezentował się Getin. We wtorek wygasa prawo poboru nowej emisji akcji. Zwyżkowała również ATM Grupa. Producent „Baru” podtrzymuje prognozy i zapowiada wyjście na rynek niemiecki. Nadal rośnie kurs papierów Wólczanki na fali „zainteresowania współpracą” ze strony LPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 utrzymał się powyżej 1700 pkt