WIG20 walczy o zdobycie 1800 pkt

Jakub Ozdowski
opublikowano: 15-12-2008, 09:49

Sesja na warszawskim parkiecie, podobnie jak na prawie wszystkich europejskich giełdach, rozpoczęła się - zgodnie z  oczekiwaniami - od wzrostów. Krajowe blue chipy atakują opór na poziomie 1,8 tys. pkt.

Już od pierwszych minut wśród krajowych blue chipów najmocniej w górę szedł Polnord. Deweloper zyskiwał ponad 5 proc. Tuż za nim znajdował się TVN, który piął się w górę o niespełna 4 proc. W pierwszej trójce znajdowało się również GTC zyskujące ok. 3,5 proc. Całkiem nieźle radził sobie również KGHM. Spółka z Lubina rosła o 3,25 proc. W tym samym czasie na giełdzie metali w Londynie miedź drożała o 0,93 proc., do 3160 USD za tonę. To również udany początek poniedziałkowych notowań dwóch największych polskich banków: PKO BP rósł 2 proc., a Pekao zyskiwał 1,6 proc.

Na warszawskim parkiecie może być dzisiaj gorąco, gdyż pojawi się seria dość istotnych danych makro. Chodzi przede wszystkim o listopadowe wskaźniki wynagrodzeń i poziomu zatrudnienia. Ekonomiści zakładają, że dynamika przeciętnego wynagrodzenia wzrośnie o 7,5 proc., ale już wolniej niż w październiku, gdy wspięła się o 9,8 proc. Analitycy spodziewają się również wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w listopadzie do 3324 zł z 3241,81 zł odnotowanych w październiku. Nie ma co liczyć również na miłe zaskoczenie w kwestii listopadowego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Prognozy zakładają wzrost o 3,3 proc.

Te dane, a także krajowa inflacja w cenach konsumenta, napłyną na parkiet o godz. 14. Na nieco ponad godzinę przed zakończeniem handlu nad Wisłą na GPW trafią informacje zza Oceanu. Najważniejsze będą dotyczyły poziomu listopadowej produkcji przemysłowej. Tutaj ekonomiści nie mają złudzeń i prognozują spadek nienotowany od wielu miesięcy.

O godz. 9:30. WIG20 rósł o 2 proc. Od wzrostów rozpoczęły maluchy i średniaki. MWIG40 szedł w górę o 1 proc., a sWIG80 zyskiwał 0,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 walczy o zdobycie 1800 pkt