WIG20 zostawia zagraniczne parkiety w tyle

Łukasz Stefanik, analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 02-12-2020, 19:03

Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Niemiecki indeks giełdowy DAX rozpoczął dzień od spadków i nie zdołał wyjść na plus, ostatecznie zamknął się on 0,5% pod kreską. Nieco lepiej poradził sobie francuski CAC40, który wymazał poranne straty i zakończył dzień nieznacznie powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia sesji.

Z kolei na londyńskim FTSE100 mogliśmy obserwować wzrosty, co można tłumaczyć dzisiejszą wiadomością o dopuszczeniu szczepionki na koronawirusa od Pfizera przez Wielką Brytanię. Jest to pierwszy kraj na świecie, który zdecydował się na zatwierdzenie szczepionki. Przed końcem roku do Wielkiej Brytanii ma tracić 10 mln dawek, z kolei cała umowa opiewa na 40 mln.

Polski indeks dwudziestu największych spółek wyróżniał się dziś pozytywnie na tle zagranicznych odpowiedników. WIG20 zyskał w środę aż 2,4% i zamknął się na sesyjnych maksimach tuż pod okrągłym poziomem 1900 pkt. Patrząc na sytuację techniczną, doszło do wybicia kluczowego oporu przy 1855 pkt, który od dłuższego czasu powstrzymywał większą zwyżkę. Jeżeli nic nie popsuje obecnego sentymentu, w średnim terminie niewykluczony jest nawet ruch w kierunku 2040 pkt. Wśród blue chipów, aż 18 spółek zakończyło dzisiejszą sesję na plusie. Największe wzrosty oberwaliśmy na KGHM, gdzie wyniosły one 4,87%, z kolei na drugim miejscu znalazł się CD Projekt z wynikiem +4,68%. W środę traciły PGE i PKN Orlen.

Indeksy w USA utrzymują się w rejonach historycznych maksimów. Pomimo, że dzisiejsza sesja rozpoczęła się od nieznacznych spadków, tak po godzinie 18 główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych znajdują się w rejonach poziomu odniesienia. Dow Jones traci 0,05%, Nasdaq zniżkuje 0,1%, a S&P500; notowany jest 0,03% wyżej. Większa zmienność na amerykańskich indeksach z pewnością pojawi się pod koniec tygodnia, kiedy poznamy dane z rynku pracy.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane