Wind Mobile przejdzie na rynek główny

opublikowano: 23-07-2015, 22:00

Spółka, której dużym udziałowcem jest Intel, chce zmienić NewConnect na rynek główny. Po wakacjach.

Głównym akcjonariuszem spółki jest Rafał Styczeń. To były wiceprezes Comarchu i człowiek, który zarządzał spółką Billbird, prowadzącą sieć MojeRachunki, sprzedaną w 2004 r. Gtech Corporation. Niemal jedna czwartą głosów na WZA dysponuje Middlefield Ventures, za którą kryje się Intel Capital, inwestycyjne ramię producenta procesorów.

Będący menedżerami i dużymi udziałowcami Wind Mobile, Rafał Styczeń i Grzegorz Młynarczyk, dają sobie czas do września na ostateczną decyzję, czy sprzedadzą część swoich akcji.
Zobacz więcej

WAKACYJNY DYLEMAT:

Będący menedżerami i dużymi udziałowcami Wind Mobile, Rafał Styczeń i Grzegorz Młynarczyk, dają sobie czas do września na ostateczną decyzję, czy sprzedadzą część swoich akcji. Grzegorz Kawecki

Kapitalizacja Wind Mobile wynosi obecnie około 80 mln zł, co oznacza, że spółka bez problemu spełnia wymogi wejścia na rynek główny. Gorzej jest z płynnością — w wolnym obrocie są walory dające 15 proc. głosów. Dlatego przeprowadzkę ma poprzedzić oferta publiczna akcji.

6 mln zł na rozwój…

Na akcje Wind Mobile będzie można się zapisać od 10 do 15 września 2015 r. Cena emisyjna zostanie ujawniona tuż przed rozpoczęciem subskrypcji. Można jednak szacować, że spółka widziałaby ją w okolicach 8 zł (obecny kurs to ponad 7 zł), bo zarząd liczy, że ze sprzedaży 750 tys. walorów uda się zdobyć 6 mln zł, które po połowie przeznaczone zostaną na rozwój oprogramowania i ekspansję zagraniczną, czyli w praktyce na pensje handlowców i pokrycie kosztów udziałów w targach i konferencjach branżowych.

Produkty software’owe, na których rozwój spółka chce wydać pieniądze, pozyskane z emisji akcji, to LiveBank i iLumio. Pierwszy to wirtualny oddział banku, sprzedany m.in. do ING Banku Śląskiego, mBanku i Banku Zachodniego WBK, a za granicą do Commerzbanku. Drugi to oprogramowanie dla hoteli, zapewniające gościom dostęp do telewizji HD, internetu, wypożyczalni filmów, gier i aplikacji, a także zamawianie usług hotelowych w interaktywny sposób. Korzystają z niego polskie odnogi takich sieci hotelowych, jak Hilton czy InterContinental.

— Cele emisji moglibyśmy zrealizować z własnych pieniędzy. Naszym naturalnym kierunkiem rozwoju są jednak rynki zagraniczne. Ze strony tych firm, które chcemy zainteresować naszymi produktami, jest różnica w postrzeganiu spółek z rynku podstawowego i NewConnect. Poza tym, gdybyśmy w przyszłości potrzebowali od funduszy inwestycyjnych większych pieniędzy na akwizycje,to na NewConnect nie mielibyśmy takich możliwości — tłumaczy Grzegorz Młynarczyk, wiceprezes Wind Mobile.

…i trochę do kieszeni

Nowe akcje będą stanowić 6,1 proc. podwyższonego kapitału. Ale poza sprzedażą nowych akcji oferta może objąć 620 tys. papierów sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy (Intel nie planuje sprzedaży ani jednej sztuki). Dzięki temu w rękach drobnych akcjonariuszy mogłoby się znaleźć 29,6 proc. kapitału dające 22,4 proc. głosów.

Dotychczasowi akcjonariusze zastrzegli sobie jednak prawo do wycofania się ze sprzedaży akcji we wrześniu. Oferta będzie podzielona na dwie transze. W części dla drobnych inwestorów będą oferowane wyłącznie akcje nowe. W transzy dla tych, którzy złożą zapis o wartości co najmniej 100 tys. zł, znajdą się również te sprzedawane przez dotychczasowych akcjonariuszy.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu