Windykacja – eksperci bardziej opłacalni

Komentarz autora rankingu: MACIEJ JASIŃSKI, dyrektor windykacji w Coface
23-02-2017, 22:00

Blisko połowa firm w Polsce ma trudności z odzyskiwaniem swoich należności od kontrahentów. Brak terminowych wpłat przekłada się na ich problemy z płynnością finansową. Współczesne usługi windykacyjne obejmują, oprócz procedur odzyskiwania należności, również działania prewencyjne i kontrolne, co ową płynność finansową może poprawić. Zatrudnienie profesjonalnej firmy windykacyjnej to nie tylko możliwość szybszej i skuteczniejszej windykacji, ale również znacznie lepszy dostęp do informacji o podmiotach windykowanych, co zwiększa efektywność w zarządzaniu ryzykiem firmy. Niebagatelne znaczenie mają także koszty ponoszone w przypadku samodzielnych prób odzyskiwania długów — mogą być one dużo wyższe niż koszty usług świadczonych przez windykatora. Istotnym czynnikiem jest to, że firmy windykacyjne pobierają opłatę dopiero wtedy, kiedy odzyskają zobowiązanie od dłużnika. Dla małego przedsiębiorstwa, które nie potrzebuje własnego działu windykacji, usługi profesjonalnego windykatora będą skutecznym rozwiązaniem na odebranie swoich należności. Dzięki zmianom w prawie wprowadzonym w 2013 r. kosztami windykacji długu może zostać obciążony dłużnik, co jest kolejną korzyścią dla wierzyciela. Może on skutecznie żądać od dłużnika zapłaty należności głównej i odsetek, a także kosztów poniesionych w związku z odzyskiwaniem należności. Zmiana ustawodawstwa przyczyniła się do zwiększenia zainteresowania przedsiębiorców współpracą z biurami windykacji. Obecnie samodzielne odzyskiwanie długów zwyczajnie przestało się opłacać.

Dla małego przedsiębiorstwa, które nie potrzebuje własnego działu windykacji, usługi profesjonalnego windykatora będą skutecznym rozwiązaniem na odebranie swoich należności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komentarz autora rankingu: MACIEJ JASIŃSKI, dyrektor windykacji w Coface

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Windykacja – eksperci bardziej opłacalni