Windykatorzy zauważają sektor MSP

Sylwia Wedziuk
17-10-2011, 00:00

Branża windykacyjna jest przygotowana głównie do obsługi dużych firm. Najwyższy czas to zmienić.

Rozwiązania windykacyjne, skierowane specjalnie dla małych i średnich firm, to jeszcze rzadkość. — Branża windykacyjna w Polsce jest ukierunkowana głównie na obsługę największych firm generujących masowe pakiety pochodzące z sektora bankowego, ubezpieczeniowego oraz telekomunikacyjnego — twierdzi Krzysztof Matela, prezes EGB Investments.

Firma, dzięki Elektronicznemu Systemowi Windykacji EGB Finanse, chciałaby ten trend zmienić.

Za późno się decydują

Obecnie zaledwie 30 proc. krajowych przedsiębiorców płaci na czas. Wielu z nich celowo zwleka z regulowaniem zobowiązań, aby mieć więcej środków do dyspozycji. Jest to sposób na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, niepozostający jednak bez wpływu na płynność partnerów. Zjawisko to uderza głównie w małe i średnie przedsiębiorstwa. Wobec tego coraz więcej firm z sektora MSP w całej Polsce boryka się z sytuacją opóźnień w regulowaniu faktur przez kontrahentów.

Z danych prezentowanych przez EGB Investments wynika, iż wierzyciele późno decydują się na podjęcie jakichkolwiek działań w stosunku do dłużnika — przedsiębiorcy. Ok. 55 proc. faktur wystawianych przez firmy z sektora MSP trafia do windykacji przez EGB Investments w ciągu pół roku od daty płatności, a kolejnych 24 proc. w terminie od 7 do 12 miesięcy. Jeśli klient decyduje się na sprzedaż wierzytelności — robi to średnio 2 lata i 5 miesięcy po wyznaczonej dacie zapłaty. Obecnie wartość niespłaconej przez dłużnika faktury, która trafia do windykacji przez EGB Investments, wynosi średnio 4,8 tys. zł.

Specjalnie dla MSP

EGB Investments z myślą o MSP przygotowało Elektroniczny System Windykacji EGB Finanse. Umożliwia on zarządzanie wierzytelnościami o niskim nominale. — To tanie i funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia skuteczną poprawę dyscypliny płatniczej swoich partnerów biznesowych — zapewnia Krzysztof Matela.

Dzięki nowemu produktowi można samodzielne monitorować swoje należności i projektować proces ich windykacji. Użytkownicy decydują o strategicznychz punktu widzenia przedsiębiorcy zakresach — wskazują na moment podjęcia działań windykacyjnych, rodzaj stosowanych narzędzi oraz podejmują decyzję o limicie ponoszonych wydatków.

Nowe rozwiązanie umożliwia śledzenie postępów procesu windykacyjnego 24 godziny na dobę. Przedsiębiorcy będą mogli również sprzedać firmie windykacyjnej faktury przed terminem płatności oraz wcześniej uzyskać środki. Pozwoli to na skrócenie rotacji należności zaledwie do kilku dni oraz poprawę płynności finansowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Windykatorzy zauważają sektor MSP