Winkowski zainwestuje 40 mln EUR w Wyszkowie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-05-2005, 16:09

40 mln euro zainwestuje w Wyszkowie do 2010 r. firma poligraficzna Winkowski. W ramach restrukturyzacji nieruchomości po byłym zakładzie Daewoo FSO firma stworzy centrum poligraficzno-logistyczne i zatrudni 1,2 tys. osób - poinformował na czwartkowej konferencji prezes firmy, Tadeusz Winkowski.

40 mln euro zainwestuje w Wyszkowie do 2010 r. firma poligraficzna Winkowski. W ramach restrukturyzacji nieruchomości po byłym zakładzie Daewoo FSO firma stworzy centrum poligraficzno-logistyczne i zatrudni 1,2 tys. osób - poinformował na czwartkowej konferencji prezes firmy, Tadeusz Winkowski.

"W tym roku chcemy zatrudnić 350 osób, a do 2010 roku łącznie 1200 osób. Spodziewamy się, że inwestycja zmieni strukturę miasta, ponieważ jedno miejsce pracy generuje dodatkowo 5 miejsc w firmach z nami współpracujących" - powiedział Winkowski.

Firma Winkowski zainwestuje na 17 ha powierzchni byłego Zakładu Zespołów Napędowych Daewoo FSO, które kupiła w tym roku od gminy Wyszków. Firma chce zmodernizować hale byłego zakładu, dokupić najnowocześniejsze maszyny i szkolić młode kadry. W maju zostanie zamontowana pierwsza maszyna wielkoformatowa do druku arkuszowego. Od stycznia 2006 r. do końca 2010 r. Winkowski zainwestuje m.in. w 12 maszyn rolowych, 12 maszyn do oprawy zeszytowej i klejonej oraz 6 maszyn arkuszowych.

Według Winkowskiego, Polska ma szansę stać się "drukarzem Europy" ze względu na położenie geograficzne i jakość usług. Jak wyjaśniał, obecnie w Europie największym producentem papieru są kraje skandynawskie, skąd papier trafia do druku do takich państw jak Chiny i Turcja. Według niego, bardziej opłacalne jest drukowanie w Polsce, ponieważ pozwala to oszczędzać czas i środki na transport. Poza tym zachodnie firmy skarżą się, że azjatyckie drukarnie nie przestrzegają przepisów i często dochodzi tam do podrabiania znaków towarowych.

Firma Winkowski istnieje od 1998 r. i jest liderem na rynku drukarskim w Europie Środkowo-Wschodniej oraz 9. firmą drukarską w Europie. Ma zakłady w Pile i Radzyminie. Zatrudnia obecnie ok. 1,2 tys. osób i ok. 1 tys. w firmach zależnych od spółki. Prawie połowa produkcji firmy jest eksportowana do 24 krajów świata, m.im. Niemiec, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Firma drukuje ponad 800 mln egzemplarzy czasopism rocznie. Jej klientami jest 120 wydawców krajowych i zagranicznych, m.in. takich czasopism jak "Polityka", "Newsweek", "Viva", "Elle". Drukuje też albumy jak np. National Geographics.

35 proc. udziałów firmy Winkowski należy do QUAD Graphics - trzeciej firmy w amerykańskiej branży poligraficznej. QUAD Graphics istnieje od 30 lat, ma drukarnie w USA, Brazylii i Argentynie, zatrudnia 14 tys. pracowników na całym świecie.

Jak poinformował na konferencji Adam Ślubowski z Urzędu Miejskiego w Wyszkowie, gmina uzyskała dotychczas ponad 6 mln zł ze sprzedaży majątku po byłym zakładzie Daewoo FSO, które chce zainwestować w infrastrukturę drogową. Gmina chce też przyciągnąć kolejnych inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Winkowski zainwestuje 40 mln EUR w Wyszkowie