Wirtualna rzeczywistość pomaga na siłowni

opublikowano: 03-10-2018, 22:00

Ćwicząc w okularach do wirtualnej rzeczywistości możemy poprawić wydajność i wytrzymałość, a także zmniejszyć odczucie bólu i włożonego w aktywność fizyczną wysiłku.

— To może mieć bardzo duże znaczenie dla utrzymania reżimu treningów dla każdego — od przypadkowych bywalców siłowni po profesjonalnych atletów — mówi Maria Matsangidou, autorka badania opublikowanego przez „Psychology Sports and Exercise”.

W badaniu wzięło udział 80 osób, które poproszono o wykonanie klasycznego ćwiczenia na bicepsy z podnoszeniem ciężarka (tzw. isometric bicep curl) — jego wagę dobrano tak, aby każdy mógł wykorzystać 20 proc. swojej maksymalnej siły. Zadanie polegało na utrzymaniu ciężarka tak długo, jak to możliwe. Połowa uczestników podczas ćwiczenia przeniosła się w wirtualną rzeczywistość, a połowa nie, tworząc tzw. grupę kontrolną.

Okazało się, że osoby, które korzystały z gadżetu, nie odczuły tak silnego bólu, jak grupa kontrolna. Po minucie utrzymywania ciężaru deklarowany przez nich ból był na niższym o 10 proc. poziomie, utrzymali ciężar średnio o 2 minuty dłużej, zanim poczuli wyczerpanie, i mieli niższe ciśnienie krwi. Warto dodać, że uczestnicy badania w wirtualnej rzeczywistości widzieli dokładnie tę samą salę ćwiczeń, co ich koledzy i koleżanki bez okularów. Różnica polegała na tym, że mogli obserwować wizualizację swojego ramienia, które podnosi ciężar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane