Wirtualne zespoły nadają ton

Mirosław KonkelMirosław Konkel
opublikowano: 2013-04-03 00:00

Zdalna komunikacja ułatwia nowatorskie podejście do przedsięwzięć informatycznych.

Tradycyjny tryb pracy nad zleceniami IT opiera się na nienaruszalnym harmonogramie realizacji zadań. Inne podejście proponują zwolennicy Agile, czyli tzw. zwinnego programowania. Ich zdaniem, należy odejść od sztywnych procedur. Bo najlepsze rezultaty przynosi stałe redefiniowanie i udoskonalanie wizji tworzonego produktu podczas kolejnych faz przedsięwzięcia zgodnie z wymaganiami klienta.

INACZEJ: Wraz z upowszechnianiem się nowoczesnych technologii komunikacyjnych rośnie popularność tworzenia i zarządzania projektami na odległość — mówi Krzysztof Chyliński, dyrektor departamentu technologii w Holiconie. [FOT. TP]
INACZEJ: Wraz z upowszechnianiem się nowoczesnych technologii komunikacyjnych rośnie popularność tworzenia i zarządzania projektami na odległość — mówi Krzysztof Chyliński, dyrektor departamentu technologii w Holiconie. [FOT. TP]
None
None

— Zespoły kierujące się zasadami zwinnego programowania są samorządne. Pracując wspólnie nad produktem, nie dzielą się poszczególnymi zadaniami, ale działają równolegle, pozostając od siebie niezależne. Jednocześnie wszystkie rozwiązania wdrażane w poszczególnych fazach są konsultowane z klientem i regularnie omawiane w gronie projektowym — opowiada Wojciech Mach, dyrektor zarządzający w polskim oddziale spółki Luxoft, międzynarodowego dostawcy outsourcingu IT.

Wielcy już to lubią

Dzięki zwinnemu programowaniu czas poświęcony na przygotowanie produktu IT może być skrócony nawet do 70 proc. Nic dziwnego, że z tej metodyki, znanej na początku wieku zaledwie co setnemu informatykowi, korzystają dziś tacy giganci jak Google, IBM czy Facebook, a w Polsce — Allegro i Gemius. Według Gartnera, dla 60-80 proc. amerykańskich specjalistów rozwoju software’u Agile jest główną metodą pracy w zespole. Jeszcze w 2009 r. ten odsetek wynosił 45 proc. Do najbardziej znanych projektów tworzonych zgodnie z filozofią Agile należy Google AdWords. Ten system reklamowy, pozwalający na wyświetlanie linków sponsorowanych w wynikach najpopularniejszej internetowej wyszukiwarki, realizowany był już w 2006 r. przy użyciu Scrum, najpopularniejszej z metodyk Agile. Dziś, według Analysis.Net, korzysta z niej ponad dwie trzecie metodyków zwinnego programowania — znacznie więcej niż z konkurencyjnych metodyk, np. Kanban, Lean czy programowanie ekstremalne (XP). W zależności od specyfiki zlecenia nad projektem pracuje kilka wielofunkcyjnych grup składających się z 5-9 równorzędnych informatyków, bez kierowników projektu. Nad poprawnym działaniem zespołu czuwają tzw. scrum masterzy.

Zespół wymienia się regularnie informacjami i uwagami na temat przebiegu pracy, m.in. podczas organizowanych codziennie krótkich spotkań projektowych. Dzięki takim działaniom zwiększa się szybkość realizacji zadania. Na przykład przy wykorzystaniu zwinnych metodyk w firmie GE Healthcare informatycy skrócili tworzenie zaawansowanego oprogramowania z zakresu analityki biznesowej ze standardowych 18-24 miesięcy do roku.

Na dużych ekranach

Grupy mogą być rozsiane po całym świecie. Współpracę na odległość umożliwiają przecieżnowoczesne technologie komunikacyjne. Już w raporcie „The Challenges of Working in Virtual Teams” z 2010 r., podsumowującym wyniki badań przeprowadzonych wśród respondentów z 77 krajów, 80 proc. osób potwierdzało udział w wirtualnych grupach specjalistów.

— Konieczność częstych spotkań z menedżerami i klientami z różnych krajów wymusza wprowadzenie takich strategii operacyjnych, które pozwolą zoptymalizować zarządzanie czasem pracy zespołów i zwiększą efektywność pracowników. W naszej codziennej pracy wykorzystujemy np. live meeting, umożliwiający wirtualne spotkania i wymianę wiedzy między partnerami, a także międzynarodowy intranet wspólny dla wszystkich oddziałów — informuje Agnieszka Jackowska-Durkacz, dyrektor zarządzająca Infosys BPO Poland. Natomiast Holicon, poznańska firma współpracująca z Huaweiem, chińskim gigantem telekomunikacyjnym, do kontaktów w ramach projektów Agile używa wideoprezentacji.

— Sylwetki i twarze osób rozmawiających przy pomocy tego narzędzia są wyświetlane na bardzo dużych ekranach w skali 1:1. Jeśli to rozwiązanie upowszechni się w najbliższych kilku, kilkunastu latach, to zmieni to diametralnie sposób działania w zespołach projektowych. Także tych, które wykorzystują tzw. zwinne metody zarządzania projektem — przekonuje Krzysztof Chyliński, dyrektor departamentu technologii w Holiconie.

Możesz zainteresować się również: