Wkrótce plan dla Opla

DI, Rz
opublikowano: 25-11-2009, 11:04

General Motors spłacił wczoraj ostatnią ratę – 400 mln euro – kredytu pomostowego, jaki dostał od rządu w Berlinie

Nie za dwa tygodnie, jak wcześniej mówiono, ale już za kilka dni Nick Reilly, wiceprezes General Motors i p.o. prezesa GM Europe, przedstawi plan restrukturyzacji Opla - pisze Rzeczpospolita.

4 grudnia usiądą nad nim przedstawiciele krajów, w których Opel ma fabryki, oraz trzech komisarzy UE – ds. przemysłu, konkurencji i rynku pracy. Z przecieków wiadomo, że Reilly nie planuje zamknięć fabryk należących do GM, ale chce zwolnić ok. 9 tys. osób.

– To oznacza, że rzeczywiste koszty poniosą takie firmy, jak VW, Ford i Peugeot Citroen – mówił wczoraj Manfred Wennemer, były prezes Continentalu, członek trustu zarządzającego Oplem. – Jeśli restrukturyzacja zostanie dziś w Oplu zaniechana, będzie musiał ją zrobić ktoś inny – dodał. Jego zdaniem każdy z koncernów motoryzacyjnych w Europie powinien zredukować zatrudnienie o 25 proc., bo tylko w ten sposób będzie ono odpowiadało popytowi.

Od wczoraj trust przestał istnieć wraz ze spłaceniem przez GM ostatniej raty z udzielonego Oplowi kredytu pomostowego o wartości 1,5 mld euro. – Mam nadzieję, że otrzymamy od GM przynajmniej list dziękczynny – komentowała ten fakt kanclerz Angela Merkel. – To znaczy, że restrukturyzacja Opla nie obciążyła niemieckich podatników – dodała. Przed tym, jak GM odstąpił od sprzedaży Opla, rząd niemiecki był gotów udzielić konsorcjum Magna/Sbierbank 4,5 mld euro pomocy i nie domagał się spłaty kredytu.

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Rz

Polecane