Władcom grozi silne tąpnięcie

opublikowano: 05-05-2020, 22:00

Chleb po rozmrożeniu odzyskuje świeżość, ale jest ona ulotna, zatem powinien być konsumowany szybko.

Natura igrzysk okazuje się bardziej złożona, olimpijskie w Tokio zostały zamrożone przez SARS-CoV-2 aż na rok. W Polsce od poniedziałku nieco więcej podmiotów gospodarczych może znowu zarabiać na chleb, bez liczenia na okruchy z tzw. tarcz. Igrzyska polityczne natomiast wręcz goreją. W ciągu kilkudziesięciu godzin rozstrzygnie się wynik najważniejszej rozgrywki w kadencji 2019-23. Końcowy efekt głosowania Senatu w środowy wieczór oraz kontrgłosowania Sejmu w czwartek może wywołać bardzo silne tąpnięcie na szczytach władzy, chociaż nie trzęsienie ziemi.

Fot. ADAM CHEŁSTOWSKI-FORUM

Wobec specustawy o wyborach korespondencyjnych Senat wykonał wielką pracę. Liczba dokumentów, opinii konstytucyjnych, wymiany argumentów etc. okazała się bezprecedensowa. Z tym ogromem materiału kontrastuje lakoniczność końcowej uchwały, której meritum sprowadzi się do… kilku słów. Będzie brzmiała tak: „Senat po rozpatrzeniu ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. odrzuca tę ustawę”, z końcówką alternatywną „przyjmuje tę ustawę bez poprawek”.

Za wersją pierwszą opowiadają się senatorowie KO z aliantami, za drugą oczywiście PiS. Obie strony są zdyscyplinowane, zatem zwycięstwo KO to oczywistość. Jaki będzie natomiast efekt rekonkwisty PiS w Sejmie — nikt nie wie. Wobec pęknięcia 18-osobowego klubu Porozumienia sami jego członkowie nie mają pojęcia o postawie kolegów. Grupka Jadwigi Emilewicz bezwzględnie poprze odrzucenie uchwały Senatu, kilku będzie przeciw, niektórzy się wstrzymają, wreszcie znajdą się uciekający w ogóle od głosowania, jak to poprzednio zrobił Jarosław Gowin. Wymarzona przez PiS większość bezwzględna jest tak ulotna, jak przytoczona na początku świeżość rozmrożonego chleba…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane