Władze Chin zaniepokojone brakami LNG

  • Marek Mejssner
opublikowano: 30-12-2015, 12:55

Północne Chiny dotknięte brakami gazu skroplonego. Władze rozważają uruchomienie awaryjnego transportu gazu oraz wprowadzenie racjonowania – informuje „People’s Daily”.

Według gazety braki zostały spowodowane „rzadkimi o tej porze problemami pogodowymi oraz trudnościami z transportem”. Wprowadzony plan awaryjny wymaga zmniejszenia temperatury ogrzewania w budynkach publicznych i zawieszenia zaopatrywania fabryk, zwłaszcza przedsiębiorstw małych i średnich. Zaopatrywane będą jedynie „firmy niezbędne dla gospodarki narodowej”. Klienci indywidualni zachowają dostawy gazu, aczkolwiek będą one zmniejszone.

W regionie dotkniętym przerwami dostawie znajduje się stolica kraju, Beijing.
China National Petroleum Corp (CNPC), największy krajowy producent i dostawca ropy i gazu poinformował, iż trudności są spowodowane niemożliwością rozładowania importowanego LNG oraz paliw w portach.

Spowodowało to, jak stwierdziła Komisja ds. Administracji i Środowiska Miasta Beijing, „chwilowe przerwy w zaopatrywaniu regionów północnych” stolicy Chin
PetroChina, spółka zajmująca się w ramach CNPC zaopatrzeniem, poinformowała, że jednostka, która przywiozła 260 tys. m sześć LNG do portu of Tangshan w prowincji Hebei nie może zostać rozładowana z powodu bardzo silnego wiatru i zamglenia.

Jak zauważył Lin Boqiang, dyrektor Centrum ds. Badań Energii na Xiamen University przerwa w dostawie dla regionów północnych powinna być chwilowa ponieważ zapasy LNG w Chinach są „więcej niż wystarczające” . Krajowe systemy wydobycia, z racji nadmiaru LNG pracują obecnie z mocą 50 proc. „Braki zostaną zaspokojone w ciągu dwóch lub najdalej kilku dni” – dodał, zauważając że Chiny obecnie importują LNG z Kataru, Australii, Turkmenistanu, Indonezji i Malezji.

Według Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, Państwowy Urząd Meteorologiczny Chin nie przewidział tak wczesnego ataku zimy, w efekcie czego trzeba było zmniejszyć dostawy LNG do użytkowników, nie będących mieszkańcami w rejonach miast Shanxi, Shaanxi, Tianjin, Hebei i Beijing. Zwiększone będą dostawy poprzez rurociągi należące do China Petrochemical Corp i China National Offshore Oil Corp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Mejssner

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy