Czytasz dzięki

Właściciel Amazona przeskoczył Buffetta

opublikowano: 29-07-2016, 08:45

Jeff Bezos, założyciel i prezes Amazon.com, największego na świecie detalisty internetowego awansował na trzecie miejsce na liście najbogatszych ludzi świata. Z ostatniego miejsca na pudle zepchnął legendarnego inwestora Warrena Buffeta, donosi Bloomberg powołując się na wyliczenia magazynu „Forbes”. Ta sztuka udała mu się po raz pierwszy w karierze.

Bazując na cenach z zamknięcia czwartkowej sesji na Wall Street majątek Bezosa wart był 65,3 mld USD i o ponad 400 mln USD był wyższy niż „wyroczni z Omaha”.

Zobacz więcej

Jeff Bezos, fot. Bloomberg

Na pierwszym miejscu podium nadal pozostaje Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu z majątkiem rzędu 77,7 mld USD. Pozycję wicelidera utrzymał z kolei Amancio Ortega, właściciel Inditexu, posiadacza m.in. sieci sklepów odzieżowych Zara. Bogactwo Hiszpana oszacowano na 72,7 mld USD. 

Pierwszą piątkę zestawienia zamyka Mark Zuckerberg, jeden z założycieli i szef Facebooka. W jego posiadaniu jest majątek wyliczany na 54 mld USD. 

52-letni Bezos kontroluje obecnie około 18 proc. akcji Amazona. Wycena tych walorów od początku lutego zwiększyła się o niemal 50 proc. po informacjach o systematycznie rosnących zyskach firmy, która korzysta ze zmian w zachowaniu konsumentów. Coraz więcej z nich wchodzi na zakupy do Internetu zamiast udac się po nie do centrów handlowych czy sklepów. 

Spadek 85-letniego Buffetta w rankingu, w którego przypadku maszynką do robienia pieniędzy jest wehikuł inwestycyjny Berkshire Hathaway, w dużym stopniu to rezultat dobrego serca miliardera, a nie strat czy problemów. Ten legendarny filantrop przekazał bowiem kolejną wielomiliardową dotację . Tym razem środki o wartości 2,86 mld USD trafiły do fundacji Melindy i Billa Gates’ów oraz czterech innych organizacji charytatywnych. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane