Właściciele kwater boją się nowych hoteli

Marcin Bołtryk
opublikowano: 13-01-1999, 00:00

Właściciele kwater boją się nowych hoteli

Nowe inwestycje hotelarskie

NIE UGASZONY POPYT: Według Marka Stopczyka, prezesa Polskiego Związku Hoteli, w sezonie brakuje miejsc w dobrych hotelach, praktycznie w każdym miejscu Polski. fot. ARC

W Polsce brakuje miejsc zarówno w tańszych hotelach, jak i w tych bardziej luksusowych. Coraz więcej tego typu obiektów budowanych jest w dużych aglomeracjach. Właściciele kwater prywatnych trochę się obawiają nowej konkurencji, ale na razie jeszcze dobrze zarabiają.

Władze Poznania poszukują inwestorów, którzy wybudują hotele trzy- lub czterogwiazdkowy.

— W Poznaniu potrzebne są jeszcze co najmniej dwa hotele o wyższym standardzie — mówi Katarzyna Sobocińska z Urzędu Miasta.

Obecnie w stolicy Wielkopolski funkcjonuje około 30 hoteli. Połowa z nich to obiekty małe, liczące do 100 pokoi. Blisko 15 znajduje się w centrum miasta. Większość z nich wybudowano kilkadziesiąt lat temu. Podczas większych imprez targowych goście zmuszeni są szukać noclegu nawet w hotelach oddalonych o 100 km od hal targowych.

Obecnie Echo Investment buduje trzygwiazdkowy hotel ze 150-200 pokojami. Jak twierdzi Katarzyna Sobocińska, wielu inwestorów zagranicznych interesuje się Poznaniem. Jedną z firm, które badają rynek, jest koncern Radisson SAS. Firma ta obecnie posiada w Polsce tylko jeden hotel. Jak poinformowano nas w brukselskiej centrali firmy, w Polsce prowadzone są rozmowy na temat budowy hoteli w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.

Plany gigantów

Plany inwestycyjne innych firm wyglądają równie obiecująco. Według Marka Stopczyka, prezesa Polskiego Związku Hoteli, Holiday Inn przekształci warszawski Metropol w bardziej luksusowy obiekt. Również w stolicy szwedzcy inwestorzy planują wzniesienie nowego obiektu. Być może wkrótce stanie szereg hoteli na Podhalu w związku z ewentualnym organizowaniem przez Polskę zimowych igrzysk olimpijskich.

W Krakowie powstają dwa luksusowe obiekty budowane przez Tischman-Speyer Proprieties.

Elektrim również przymierza się do wzniesienia hotelu w tym mieście, natomiast Holiday Inn i Hilton prowadzą negocjacje z władzami grodu. Firma Qubus Hotels zamierza wznieść hotel o niższym standardzie. Przedstawiciele Biura Promocji Miasta w Krakowie twierdzą, iż w tej chwili miastu brakuje przynajmniej ośmiu hoteli.

Trochę obaw

Właściciele kwater prywatnych obawiają się nowych inwestycji.

— Naszą działalność w dużej części determinuje plan imprez targowych. Wynajmujemy wtedy najwięcej mieszkań i domów. Perspektywy powstania nowych hoteli w mieście trochę nas niepokoją. Na razie korzystamy jednak z dużego popytu — twierdzi Beata Piechowiak z zarządu poznańskiego Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Przemysław.

Przedsiębiorstwo Gdańsk Tou-rist posiadające obiekty kempingowe, zajazdy, hotel klasy turystycznej oraz pośredniczące w wynajmie kwater również zamierza inwestować w obiekty luksusowe.

— Nasz Jantar będzie niedługo hotelem czterogwiazdkowym. Rozważamy też koncepcję budowy, hotelu niższej klasy — wyjaśnia Krzysztof Kossakowski, dyrektor ds. turystyki Gdańsk Tourist.

Jego zdaniem, w Trójmieście jest za mało miejsc noclegowych. — Zdecydowanie za mało jest w Trójmieście hoteli o umiarkowanych cenach i być może dlatego na razie najlepiej zarabiamy na pośrednictwie w wynajmie kwater prywatnych — dodaje Krzysztof Kossakowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Właściciele kwater boją się nowych hoteli