Własna firma krok po kroku

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 12-12-2010, 17:15

Fundamentem każdej firmy jest dobry pomysł na biznes

Kiedy już zdecydujesz, czym będzie się zajmowała twoja firma, czas na wybór formy prawnej, sposobu finansowania i opracowanie biznesplanu.

Forma prawna przedsiębiorstwa zależy od rodzaju działalności.

— Jeśli zamierzamy pracować samodzielnie, warto założyć działalność gospodarczą. Jeżeli będziemy prowadzić firmę wspólnie z innymi osobami, musimy się zastanowić nad odpowiednim typem spółki osobowej lub kapitałowej — podpowiada Barbara Chochołowska, radca prawny N. Półtorak i Wspólnicy, kancelarii stowarzyszonej z Ernst Young.

Po wyborze formy prawnej należy rozważyć sposób finansowania inwestycji. To, ile pieniędzy potrzebuje przedsiębiorca, zależy oczywiście od tego, co będzie robił. Na podstawie dobrze przygotowanego biznesplanu można się ubiegać o kredyt inwestycyjny w banku lub o dotację unijną.

Jedno okienko

31 marca 2009 r. weszła w życie ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, która uprościła zakładanie firmy. Osoba, która chce założyć jednoosobową działalność, nie musi już biegać od urzędu do urzędu.

Wystarczy wypełnić jeden formularz w urzędzie miasta lub gminy (zależnie od siedziby firmy). Zawarte są w nim informacje o założycielu, rodzaju działalności, nazwie firmy i jej siedzibie. Wcześniej każdy przedsiębiorca sam musiał składać wniosek o nadanie numeru REGON w Głównym Urzędzie Statystycznym, w Urzędzie Skarbowym o nadanie lub aktualizację Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP) i zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako płatnik składek.

Od kwietnia 2009 r. informacje o nowej firmie trafiają do tych wszystkich instytucji z urzędu miasta lub gminy. Aby złożyć wniosek trzeba mieć dowód osobisty, akt własności lokalu, gdzie będzie zarejestrowana firma, umowę najmu lokalu albo zgodę właściciela nieruchomości na zarejestrowanie działalności pod danym adresem. Rejestracja jest bezpłatna.

— Na początku było trochę zamieszania, ale teraz system funkcjonuje bardzo sprawnie. Dużym ułatwieniem jest to, że nie trzeba jeździć po urzędach, a dokumenty rejestrowe urzędy przysyłają pocztą lub można je odebrać osobiście — wyjaśnia Agata Brucko-Stępkowska, prezes Futuro Finance.

Do spółki

Wspólnicy, zakładając firmę, mogą wybierać spośród różnych typów spółek osobowych i kapitałowych. Spółka osobowa może mieć formę spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej. Decydując się na spółkę kapitałową, mamy do wyboru spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną — w obu występuje kapitał zakładowy, a wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania firmy. Spółka akcyjna przeznaczona jest do większych przedsięwzięć, gdzie potrzebny jest spory kapitał i wkład od większej liczby osób.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zakładający jakąkolwiek spółkę prawa handlowego muszą się zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

— Do KRS-u wspólnicy muszą złożyć m.in. umowę spółki w formie aktu notarialnego, wniosek na formularzu urzędowym, listę wspólników wraz z wzorami podpisów. Złożenie wniosku kosztuje około 1,5 tys. zł, na jego rozpatrzenie czeka się miesiąc, czasem dłużej — mówi Karolina Surówka, radca prawny Deloitte.

Przed rozpoczęciem działalności warto się zapoznać z obowiązującymi wszystkich przedsiębiorców przepisami. Są to m.in. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, o systemie ubezpieczeń społecznych, o podatku dochodowym od osób fizycznych, o statystyce publicznej, o podatku od towarów i usług — VAT. Dla współwłaścicieli spółek kluczowy jest kodeks spółek handlowych.

— Warto też się zapoznać z przepisami związanymi z wybraniem formy opodatkowania czy terminu opłacenia składek do ZUS. Przykładowo, kiedy zarejestrujemy działalność od połowy miesiąca, to dziesiątego następnego miesiąca będziemy musieli opłacić pierwszą składkę ZUS, jeśli zarejestrujemy działalność pierwszego dnia miesiąca, na zapłacenie mamy ponad miesiąc — dodaje Agata Brucko-Stępkowska.

1500

zł Tyle kosztuje rejestracja nowej firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane