Własne usługi poprawią zysk Comarchu

Katarzyna Latek
19-08-2008, 00:00

Comarch miał w drugim kwartale słabsze przychody, zysk operacyjny i netto. Spółka ma pomysł, jak temu zaradzić.

Comarch miał w drugim kwartale słabsze przychody, zysk operacyjny i netto. Spółka ma pomysł, jak temu zaradzić.

Przychody Comarchu w II kw. były nieco niższe niż rok wcześniej. Wyniosły 164,72 mln zł w porównaniu z ponad 172 mln zł przed rokiem. Znacznie większe różnice dotyczyły wyniku operacyjnego i netto. Zysk operacyjny spadł do 4,24 mln zł z 10,78 mln zl. Zysk netto wyniósł 1,7 mln zł, podczas gdy rok wcześniej — 7,88 mln zł.

Konrad Tarański, wiceprezes i dyrektor finansowy Comarchu, wskazuje jednak, że wyniki z drugiego kwartału były obciążone zdarzeniami jednorazowymi, takimi jak koszty opcji menedżerskich, rezerwa na koszt odroczonego podatku, rezerwa na premie za tegoroczne wyniki (prawie 8 mln zł). W kolejnych kwartałach powtórzą się już tylko koszty opcji menedżerskich.

Zarząd Comarchu wskazuje jednak, że całe pierwsze półrocze wygląda już znacznie lepiej niż drugi kwartał. Zysk operacyjny w pierwszym półroczu co prawda zmniejszył się do 9,8 mln zł z 19 mln zł przed rokiem, ale zysk netto wzrósł aż do 166,84 mln zł z 17,88 mln zł (to skutek sprzedaży Interii).

— Podtrzymujemy nasze tegoroczne prognozy — mówi Konrad Tarański.

Spółka chce mieć przy-chody na poziomie 660 mln zł, rentowność operacyjną 8 proc. i marżę EBITDA powyżej 10 proc.

Dyrektor finansowy poinformował, że na koniec pierwszego półrocza portfel zamówień spółki wyniósł 490 mln zł, czyli na poziomie ubiegłego roku. Zmieniła się jednak struktura portfela na korzyść własnych usług i oprogramowania. A to właśnie sprzedaż własnych usług pomaga spółce poprawiać rentowność. Również ze względu na poprawę rentowności, Comarch chce zmienić priorytety, jeśli chodzi o rozwój za granicą. Chce skoncentrować się na Europie Zachodniej i Środkowej. Działalność w strefie dolarowej, z powodu silnego złotego, staje się coraz mniej opłacalna.

Comarch chce się rozwijać nie tylko organicznie. Nie wyklucza, że za pieniądze uzyskane ze sprzedaży Interii kupi jedną lub kilka spółek informatycznych.

— Obecnie prowadzimy przegląd rynku pod tym kątem — powiedział Konrad Tarański.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Własne usługi poprawią zysk Comarchu