Własny dom prawie na zawołanie

opublikowano: 09-06-2015, 00:00

Wymarzony dom gotowy do zamieszkania w kilka tygodni? Eksperci twierdzą, że to możliwe.

Metoda budowy z prefabrykatów znana już za czasów PRL-u, przeszła sporą metamorfozę i coraz częściej jest wykorzystywana przy budowie domów jednorodzinnych. Polega na dostarczeniu na plac budowy gotowych elementów konstrukcji, które po niewielkiej obróbce można połączyć, tworząc budynek.

Zaletą jest też możliwość zamówienia ścian, które będą miały gotowe otwory na drzwi i okna, bruzdy na instalacje, a nawet gotową elewację. Takie przedsięwzięcie wymaga ciężkiego sprzętu i wykwalifikowanej ekipy, jednak pozwala zaoszczędzić wiele czasu.

— Ciekawą opcją są domy prefabrykowane, których elementy — ściany, konstrukcja dachu — produkowane są w fabryce, przyjeżdżają ciężarówkami na plac budowy i są po prostu składane. Takie domy często mają certyfikaty energooszczędności od producenta. Warto jednak wybrać sprawdzoną firmę — mówi inż. Krzysztof Mazur z portalu DzialkaDlaCiebie.pl. Kolejnym rozwiązaniem jest metoda tzw. szalunku traconego, która polega na połączeniu ze sobą tzw. kształtek styropianowych,następnie zbrojeniu i zalaniu betonem.

Jej zaletą jest wysoka termoizolacja, którą zapewniają styropianowe usztywnienia z obu stron. Domy szkieletowe, nazywane też kanadyjskimi, nie są w naszym kraju szczególnie popularne. Wynika to z przekonania, że drewniana konstrukcja jest nietrwała i nie sprawdza się w naszym klimacie. Jest to mit. Kluczem trwałości są profesjonalna ekipa i wysokiej klasy materiały drewniane, które muszą odznaczać się dobrym wysuszeniem i brakiem sęków.

Największym atutem takich obiektów jest szybkość budowy. Można je postawić już w kilka tygodni, a całkowite wykończenie nie powinno zająć więcej niż 4 miesiące. Drewno od wieków jest uważane za świetny izolator ciepła i może zapewnić wysoką dźwiękochłonność, dlatego tradycja budowy domów z tego surowca przetrwała do dziś.

Zmieniła się tylko technologia połączeń poszczególnych elementów. Obecnie przy zastosowaniu połączeń wieńcowo-węgłowych średniej wielkości dom można w ciągu tygodnia doprowadzić do stanu surowego zamkniętego. Do budowy domu z bali, który ma służyć przez cały rok, należy użyć cięższych elementów. Bale, które zapewnią odpowiednią izolację ciepła, powinny mieć około 30 cm grubości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu