Wlk. Brytania: sprzedaż detaliczna odbiła

opublikowano: 20-02-2020, 17:25

Pierwszy miesiąc 2020 r. przyniósł odreagowanie w sprzedaży detalicznej na Wyspach Brytyjskich. Według danych tamtejszego urzędu statystycznego (ONS), wskaźnik wzrósł w styczniu o 0,9 proc. w porównaniu do grudnia.

Był to najwyższy wzrost wskaźnika od marca i wynik lepszy od mediany oczekiwań ekonomistów, która zakładała wzrost rzędu 0,7 proc. 

Poprzednie dwa miesiące sprzedaż notowała ujemną zmianę i to na skalę, którą nie udało się zrekompensować.

W ujęciu trzymiesięcznym ze styczniem włącznie, sprzedaż spadła bowiem o 0,8 proc. 

Licząc rok do roku sprzedaż w styczniu wzrosła o 0,8 proc. przy prognozie rzędu 0,7 proc. 

Aled Patchett, szef działu sprzedaży detalicznej i dóbr konsumpcyjnych w Lloyds Bank Commercial Banking, stwierdził, że gospodarka wydaje się być obecnie „pewniejsza”.

Chociaż po wyborach i brexitcie zwiększyło się zaufanie konsumentów i poprawiły nastrój wśród sprzedawców detalicznych, wielu nadal ostrożnie prognozuje, biorąc pod uwagę trudne Święta Bożego Narodzenia - co znalazło odzwierciedlenie w mniejszych niż oczekiwano rabatach w styczniu – powiedział Patchett.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk. BBC

Polecane