Wlk. Brytania: znaczący spadek inflacji

Tadeusz Stasiuk, BBC
opublikowano: 16-12-2020, 08:54

W listopadzie 2020 r. doszło do znaczącego spadku inflacji CPI na Wyspach Brytyjskich.

fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum
fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Według zaprezentowanych w środę danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS) ceny konsumpcyjne w minionym miesiącu odnotowały jedynie 0,3 proc. wzrost w ujęciu rocznym wobec 0,7-proc. dynamiki w październiku. Odczyt okazał się znacznie niższy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wzrost rzędu 0,6 proc.

Największy udział w tak niskim wzroście wskaźnika miały niższe ceny odzieży, żywności i napojów bezalkoholowych. Spadek starały się natomiast równoważyć wzrosty cen gier, zabawek i hobby. Analitycy podkreślają, że takie zachowanie inflacji odzwierciedla ograniczenia związane z pandemią wprowadzone przez władze w minionym miesiącu i pozostawanie wielu osób w domach.

Przy znacznych ograniczeniach obowiązujących w Wielkiej Brytanii inflacja spadła, głównie z powodu cen odzieży i żywności. Ponadto po kilku miesiącach dynamicznego wzrostu ceny samochodów używanych nieco spadły - ocenił Jonathan Athow, zastępca krajowego statystyka ONS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane