Wniosek do UOKiK ws. Polkomtela wkrótce

PAP
01-07-2011, 20:17

Zygmunt Solorz-Żak, który podpisał umowę kupna Polkomtela, chce - jak powiedział PAP w piątek - złożyć wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o zgodę na kupno operatora sieci Plus w  najbliższych tygodniach.

"Mam nadzieję, że decyzja UOKiK będzie w miarę możliwości jak najszybciej. Ufamy, że UOKiK zgodnie ze swoimi procedurami i przepisami, wyda decyzję w niezbyt odległym czasie. Oczywiście mogą na różnych etapach pojawiać się dodatkowe pytania, ale cierpliwie będziemy czekać na postanowienie Urzędu" - powiedział Solorz-Żak.

"W najbliższym możliwym czasie planujemy złożyć w tej sprawie kompletny i kompetentny wniosek do odpowiednich organów. Zaczynamy nad tym pracować bez zbędnej zwłoki, ale jest to dość obszerna dokumentacja i zdajemy sobie sprawę, że postępowanie będzie musiało trochę potrwać. Chcielibyśmy złożyć wniosek w najbliższych tygodniach" - dodał.

Pytany czy wprowadzi Polkomtela na giełdę Solorz-Żak odpowiedział: "Jesteśmy dopiero na początku drogi i na całkiem innym etapie i na razie trudno mówić o tak dalekich perspektywach".

W czwartek późnym wieczorem akcjonariusze Polkomtela poinformowali, że podpisali ze spółką Spartan Capital Holdings należącą do Zygmunta Solorza-Żaka umowę sprzedaży 100 proc. akcji Polkomtela. Całkowita wartość transakcji oparta na wartości przedsiębiorstwa (EV) wyniesie 18,1 mld zł, z czego część stanowi zadłużenie i dywidenda.

Inwestycja Zygmunta Solorza-Żaka w Polkomtel w znaczącym stopniu przyspieszy rozwój technologii LTE, co jest jednym z kluczowych elementów dla zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu w Polsce, a nowe technologie pozwolą Polkomtelowi obniżyć koszty, co umożliwi przygotowanie nowych ofert dla obecnych i nowych klientów sieci Plusa.

"Już w niedalekiej przyszłości, technologia LTE zrewolucjonizuje życie każdego człowieka. Chciałbym, aby Polska była jednym z pierwszych krajów na świecie, który będzie korzystał z dostępu do Internetu i innych usług transmisji danych za pośrednictwem najnowocześniejszych technologii" - skomentował wcześniej w komunikacie transakcję Zygmunt Solorz-Żak.

"Ta transakcja to ogromna szansa dla polskiego rynku telekomunikacyjnego i jest jednocześnie jedną z największych w historii w Europie Środkowo-Wschodniej. Równie ważny jest fakt, że odbywa się ona przy udziale polskiego kapitału" - dodał.

Po odjęciu zadłużenia Polkomtela i dywidendy, którą Polkomtel wypłaci na rzecz obecnych akcjonariuszy (czyli sprzedających), całkowita kwota płatności wynosi 15,1 mld zł.

Transakcja zostanie sfinansowana środkami własnymi inwestora oraz finansowaniem dłużnym. W finansowaniu uczestniczy konsorcjum banków koordynowane przez Credit Agricole CIB i Deutsche Bank, w którego skład wchodzą Crédit Agricole CIB, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland, Societe Generale Corporate and Investment Banking oraz PKO Bank Polski.

Przy transakcji inwestorowi doradzają: Trigon Dom Maklerski SA, Deutsche Bank oraz Crédit Agricole CIB, odpowiedzialni za przygotowanie struktury transakcji. Trigon Dom Maklerski SA odpowiada również za organizację finansowania zakupu, Dewey & LeBoeuf jest doradcą prawnym, a PKO Bank Polski udzielił akredytywy.

Umowę ze strony sprzedających podpisały PGE, PKN Orlen, KGHM, Węglokoks oraz Vodafone Americas i Vodafone International Holdings, którzy mają łącznie 100 proc. Polkomtela (Vodafone, KGHM i PKN Orlen - po 24,39 proc. akcji Polkomtela, PGE - 21,85 proc., a Węglokoks - 4,98 proc.).

Transakcja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która według umowy, musi zostać pozyskana do końca 2011 roku, w przeciwnym wypadku umowa ulega rozwiązaniu, chyba, że strony postanowią inaczej.

Barbara Woźniak (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Telekomunikacja / Wniosek do UOKiK ws. Polkomtela wkrótce