Woda, wodór i węgiel surowcami przyszłości

Partnerem publikacji jest BGK
opublikowano: 09-12-2022, 16:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Za nami 2. edycja Kongresu 3W – wyjątkowego wydarzenia promującego koncepcję wykorzystania w polskiej gospodarce potencjału technologii opartych na trzech podstawowych surowcach.

Celem kolejnej edycji Kongresu 3W zorganizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego było zachęcanie do inwestycji w technologie oparte na wodzie, wodorze i węglu. Idea 3W zakłada rozwój innowacyjnych rozwiązań zwiększających dostęp do wody pitnej i żywności, przyspieszenie transformacji energetycznej, a także zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego i ekonomicznego naszej planety. Tegoroczny kongres, który odbył się 7-8 grudnia w Warszawie, zgromadził kilkuset przedstawicieli świata nauki, biznesu, organizacji pozarządowych oraz sektora publicznego. Wydarzenie zostało objęte patronatem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, którego list do uczestników odczytał Krzysztof Kubów – sekretarz stanu i szef gabinetu politycznego premiera.

Szacuje się, że do 2030 r. Polskę czeka wzrost o 9 proc. w obszarze technologii węglowych, a wartość całego rynku 3W wzrośnie do 5,6 mld dol. – to jeden z wniosków raportu przygotowanego przez EY na zlecenie BGK, zaprezentowanego podczas drugiej edycji Kongresu 3W.

– Inaugurowana dziś druga edycja kongresu 3W – woda, wodór, węgiel – to wydarzenie szczególne, które integruje świat nauki, biznesu i sektora publicznego. Skupia ono tych, którzy aktywnie uczestniczą w transformacji polskiej gospodarki w kierunku większej konkurencyjności i innowacyjności – napisał w liście Mateusz Morawiecki.

W imieniu Banku Gospodarstwa Krajowego gości przywitała prezes Beata Daszyńska-Muzyczka. Podkreśliła ona niezwykle istotną funkcję, jaką muszą spełnić polscy przedsiębiorcy w nadchodzącej transformacji naszej gospodarki.

– Witam przede wszystkim przedsiębiorców, tak bliskich naszemu sercu. Bez was nie ma możliwości, by rozwinęła się polska gospodarka. Jesteście najcenniejszym skarbem dla całego państwa i wszystkich tych, którym leży na sercu rozwój technologii 3W opartej na najważniejszych zasobach – przywitała gości prezes BGK.

Gościem specjalnym tegorocznego kongresu był Tim Marshall, znany brytyjski dziennikarz, ekspert do spraw geopolityki i autor książki „Więźniowie geografii”. Podkreślił on znaczenie surowców 3W dla naszej sytuacji geopolitycznej.

– Polska jest w pierwszej linii na froncie rozwoju technologii wykorzystujących wodę, wodór i węgiel. Wykorzystaliście swoje geograficzne przewagi związane z posiadanymi przez was surowcami i staliście się wystarczająco bogatym krajem, by dołączyć gospodarczo do nowoczesnych państw zachodnich – przekonywał Tim Marshall.

Zasoby życia

Tegoroczny kongres był okazją do przedstawienia najważniejszych wniosków z raportu „Idea 3W – woda, wodór, węgiel: zasoby, które zbudowały i zmieniają świat” przygotowanego przez EY na zlecenie BGK. Dane z publikacji pokazują, jak dynamicznie rośnie wartość sektora opartego na podstawowych surowcach. Wynosi ona obecnie 4,86 mld dol. w Polsce, 66,49 mld dol. w Europie i 236,6 mld dol. na świecie. Szacuje się również, że do 2030 r. Polskę czeka wzrost o 9 proc. w obszarze technologii węglowych, a wartość całego rynku 3W wzrośnie do 5,6 mld dol.

– 3W, czyli woda, wodór, węgiel, to zasoby życia. Bez nich nie ma życia na Ziemi. Przenikają one całą naszą gospodarkę, nasze działania, poszczególne biznesy. Od tego, jak będziemy rozwijać stosowanie tych zasobów, zależy nasza przyszłość – zaznaczył współautor raportu Dariusz Kryczka, ekspert ds. energii i klimatu, EY Polska.

Idea 3W może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach życia publicznego. Autorzy raportu przekonują, że największy wpływ innowacyjnych technologii opartych na tych surowcach będziemy mogli zaobserwować w przemyśle, ochronie zdrowia, sektorze budowlanym, a także transporcie i logistyce. Kluczowa jednak jest współpraca pomiędzy światem nauki, biznesu oraz administracji rządowej. Pomóc w osiągnięciu tego celu mają właśnie inicjatywy takie jak Kongres 3W.

– Idea 3W to połączenie świata nauki, biznesu i sektora publicznego. Tylko przy harmonijnej współpracy tych sektorów możemy osiągać dużo lepsze rezultaty, mieć odwagę komercjalizować patenty i innowacyjne technologie przez biznes, tak by wspólnie osiągać fantastyczne sukcesy – przekonywała Beata Daszyńska-Muzyczka.

Koncepcja wykorzystania trzech podstawowych surowców może okazać się kluczowa w kontekście walki z kryzysem klimatycznym. Innowacyjne technologie mogą zmniejszać ślad węglowy i przybliżać nas do osiągnięcia nałożonych przez UE celów w zakresie neutralności klimatycznej.

– By udało nam się osiągnąć neutralność klimatyczną, musimy postawić na te trzy zasoby. Zwiększenie nakładów inwestycyjnych w tych obszarach zwiększy możliwość obniżenia poziomu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego tak ważna jest inicjatywa 3W, która grupuje cały ekosystem partnerów biznesowych, naukowych i instytucji publicznych mogących działać wspólnie w jednym kierunku – podkreślił Dariusz Kryczka.

3W przyszłością

Jednym z kluczowych wyzwań stojących na drodze transformacji biznesu jest kwestia nieodpowiednich regulacji, które często nie nadążają za postępem technologicznym. Między innymi dlatego powstało Interdyscyplinarne Centrum Innowacji (ICI), które jest częścią inicjatywy 3W.

– Brak rozwiązań formalnych jest częstą barierą, na którą napotykają polskie firmy. Dlatego we współpracy z uniwersytetami oraz przedsiębiorcami założyliśmy Interdyscyplinarne Centrum Innowacji. Zrzesza ono ok. 20 uczelni, a także setki przedsiębiorców, którzy czerpią od siebie nawzajem inspirację do tego, jak dalej rozwijać się w obszarze 3W – opowiedziała o inicjatywie ICI Beata Daszyńska-Muzyczka.

Problemy regulacyjne występują nie tylko w Polsce, ale również na arenie europejskiej.

– Kluczowa jest współpraca małych i średnich przedsiębiorstw z uczelniami, aby tworzyć synergię pomiędzy sektorem naukowym i gospodarczym, oczywiście przy wsparciu administracji. Na przykład w Unii Europejskiej nie ma jeszcze żadnych regulacji dotyczących magazynowania i wykorzystania wodoru, a także działalności w tym zakresie technologicznym – powiedział podczas debaty „Woda, wodór, węgiel: zasoby, które zbudowały i zmieniają świat” prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski z Politechniki Poznańskiej.

Uczestnicy kongresu mieli okazję zapoznać się z niezwykłymi historiami polskich firm aktywnie współpracujących z BGK przy rozwoju technologii 3W. W krótkim filmie przybliżono osiągnięcia rodzimych naukowców ze spółek Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie i WTT SA. Przedstawiciele firm przekonywali, że chcą być częścią aktualnie trwającej transformacji polskiej gospodarki.

– Projektujemy rozwiązania multiplikowalne i skalowalne. Tylko duża skala może przynieść realne zmiany w rewolucji, która następuje. Jesteśmy częścią tej rewolucji, chcemy ją przyspieszyć i sprawić, by była ona jak najbardziej efektywna – podkreślała dr Katarzyna Pala, prezes Food4Future Technologies.

Rozwiązania technologicznie oparte na wodzie, wodorze i węglu mogą w najbliższej przyszłości nie tylko stać się motorem napędowym polskiej gospodarki, ale również całkowicie zmienić świat, który znamy. Pokazuje to przykład technologii opartych na węglu.

– Węgiel jest materiałem, który całkowicie zrewolucjonizuje obecnie używaną technologię. Wystarczy wspomnieć, że w przypadku operacji wszczepienia zastawki sercowej jest ona wykonana z włókien węglowych – najcieńszego i najbardziej wytrzymałego materiału. Wyobrażam sobie, że w przyszłości nawet największe konstrukcje będą wykonane właśnie z włókien węglowych, które są ośmiokrotnie lżejsze od odpowiedników stalowych – przedstawiła wizję przyszłości Beata Daszyńska-Muzyczka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane