Wojewoda zapala zielone światło dla Torunia

PAP
opublikowano: 02-12-2009, 15:47

Miasto w woj. kujawsko-pomorskim dostanie nową przeprawę przez Wisłę. To projekt wart niemal miliard złotych.

Władze Torunia otrzymały od wojewody kujawsko-pomorskiego ostateczną decyzję o zezwoleniu na budowę mostu przez Wisłę wraz z drogami dojazdowymi. Inwestycja, która ma się zakończyć w 2013 roku, pochłonie prawie miliard złotych. Jak poinformowała Agnieszka Pietrzak, rzeczniczka prezydenta Torunia, wydanie ostatecznego i prawomocnego pozwolenia opóźniło odwołanie złożone przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).
- Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpatrzeniu wniosku OTOP, utrzymał jednak w mocy decyzję wojewody kujawsko-pomorskiego o pozwoleniu na budowę i jest ona już ostateczna - podkreśliła Agnieszka Pietrzak.
Na przygotowywaną od 2005 roku inwestycję miasto wydało dotychczas ponad 70 mln zł. W latach 2009-2013 budowa ma pochłonąć 879,6 mln zł. z czego na samą realizację inwestycji Toruń przeznaczy 807 mln zł.
Toruński samorząd ma zagwarantowane 327 mln zł dofinansowania zewnętrznego, ze środków przyznanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Środki własne na budowę miasto będzie pozyskiwało z nadwyżki przychodów nad wydatkami oraz z kredytu, o który stara się w Europejskim Banku Inwestycyjnym.
Dokumentację niezbędną do przeprowadzenia inwestycji opracowano w ponad 95 proc. Uregulowane są też sprawy związane z wykupem gruntów i odszkodowaniami, od stycznia 2008 r. miasto jest już właścicielem wszystkich nieruchomości, znajdujących się na terenie przewidzianym pod budowę.
Dwuprzęsłowy most o konstrukcji stalowej mierzyć będzie 540 m. Przez most prowadzić będzie dwujezdniowa droga z chodnikiem i ścieżką rowerową. Przebudowane też będą ulice prowadzące do przeprawy, powstaną dwa kilometry dróg serwisowych, wiadukt nad torami kolejowymi o rozpiętości 110 m, przejście podziemne i estakady nad terenami zalewowymi.
Obecnie w granicach Torunia istnieje tylko jedna przeprawa drogowa przez Wisłę, która przez większość dnia jest zakorkowana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane