Wojewoda zapala zielone światło dla Torunia

PAP
opublikowano: 02-12-2009, 15:47

Miasto w woj. kujawsko-pomorskim dostanie nową przeprawę przez Wisłę. To projekt wart niemal miliard złotych.

Władze Torunia otrzymały od wojewody kujawsko-pomorskiego ostateczną decyzję o zezwoleniu na budowę mostu przez Wisłę wraz z drogami dojazdowymi. Inwestycja, która ma się zakończyć w 2013 roku, pochłonie prawie miliard złotych. Jak poinformowała Agnieszka Pietrzak, rzeczniczka prezydenta Torunia, wydanie ostatecznego i prawomocnego pozwolenia opóźniło odwołanie złożone przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).
- Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpatrzeniu wniosku OTOP, utrzymał jednak w mocy decyzję wojewody kujawsko-pomorskiego o pozwoleniu na budowę i jest ona już ostateczna - podkreśliła Agnieszka Pietrzak.
Na przygotowywaną od 2005 roku inwestycję miasto wydało dotychczas ponad 70 mln zł. W latach 2009-2013 budowa ma pochłonąć 879,6 mln zł. z czego na samą realizację inwestycji Toruń przeznaczy 807 mln zł.
Toruński samorząd ma zagwarantowane 327 mln zł dofinansowania zewnętrznego, ze środków przyznanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Środki własne na budowę miasto będzie pozyskiwało z nadwyżki przychodów nad wydatkami oraz z kredytu, o który stara się w Europejskim Banku Inwestycyjnym.
Dokumentację niezbędną do przeprowadzenia inwestycji opracowano w ponad 95 proc. Uregulowane są też sprawy związane z wykupem gruntów i odszkodowaniami, od stycznia 2008 r. miasto jest już właścicielem wszystkich nieruchomości, znajdujących się na terenie przewidzianym pod budowę.
Dwuprzęsłowy most o konstrukcji stalowej mierzyć będzie 540 m. Przez most prowadzić będzie dwujezdniowa droga z chodnikiem i ścieżką rowerową. Przebudowane też będą ulice prowadzące do przeprawy, powstaną dwa kilometry dróg serwisowych, wiadukt nad torami kolejowymi o rozpiętości 110 m, przejście podziemne i estakady nad terenami zalewowymi.
Obecnie w granicach Torunia istnieje tylko jedna przeprawa drogowa przez Wisłę, która przez większość dnia jest zakorkowana.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane