“Wojna walutowa jeszcze trochę potrwa”

opublikowano: 11-02-2015, 21:09

Na świecie toczy się wojna walutowa. Mohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny Allianza twierdzi, że potrwa ona jeszcze jakiś czas.

- Nie wszystkie waluty mogą tracić na wartości wobec innych w tym samym czasie. Ale obecna fala wysiłków w tym kierunku, pomimo że daleka od optymalnej, może potrwać jeszcze jakiś czas, tak długo, aż spełnione zostaną co najmniej dwa warunki – napisał El-Erian. – Pierwszym jest to, jak długo Ameryka będzie tolerować mocną aprecjację dolara (...) Drugim jest to, jak długo rynki finansowe będą gotowe przyjmować i utrzymywać pozycje ryzyka, które nie są uzasadnione fundamentami gospodarki – dodał.

Były zarządzający PIMCO zwraca uwagę, że nie będzie to łatwe w przypadku rynków, kiedy banki centralne forsują coraz większe podejmowanie ryzyka.

- Banki centralne będą musiały w końcu się wycofać. Pytaniem jest to, jak trudno będzie przełamać uzależnienie gospodarki od korekt przy pomocy polityki pieniężnej oraz czy wojny walutowe mogłyby przyspieszyć takie plany – pisze El-Erian.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / “Wojna walutowa jeszcze trochę potrwa”