Wojsko kupuje węzły teleinformatyczne

  • PAP
opublikowano: 21-12-2018, 17:45

Umowę o dostawie węzłów teleinformatycznych zawarły w piątek Inspektorat Uzbrojenia MON oraz konsorcjum firm Teldat i Siltec. W latach 2019-21 firma dostarczy 24 komplety w wersji kontenerowej i 15 w wersji przenośnej wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym – poinformował Inspektorat Uzbrojenia.

Wartość umowy to blisko 300 mln zł.

Węzły mają pozwolić na przetwarzanie informacji niejawnych, zarządzanie infrastrukturą teleinformatyczną oraz funkcjonowanie zautomatyzowanych systemów dowodzenia i wsparcia działań sztabów oraz wojsk. Sprzęt ma też zapewnić sojuszniczą interoperacyjność.

Jak podała w przesłanym PAP komunikacie spółka Teldat, pozyskiwanie węzłów teleinformatycznych (WTi) trwało od 2012 r. w ramach dwóch procedur, w tym przetargu otwartego.

W ramach podpisanego w piątek kontraktu spółki Teldat (lider konsorcjum) i Siltec (jego członek) mają dostarczyć Siłom Zbrojnym RP wykonane w najnowszej technologii 24 węzły w wersji kontenerowej (mobilne aparatownie na – kupionych przez wojsko na podstawie odrębne umowy - pojazdach Jelcz z kabiną czteroosobową), 15 w wersji przenośnej oraz dwa w wersji zestawów szkolno-treningowych, które mają być zainstalowane w obiektach Wojskowej Akademii Technicznej.

Zastosowane rozwiązania – przede wszystkim oprogramowanie i urządzenia szczelne elektromagnetycznie - mają umożliwić budowę wielu nowoczesnych i bezpiecznych wojskowych sieci teleinformatycznych, w tym kilku o wysokim poziomie niejawności.

Jak poinformował IU, wartość umowy wynosi 299 898 198 zł brutto.

Najnowszej generacji WTI mają być uzupełnieniem zintegrowanych węzłów teleinformatycznych Jaśmin – systemu wspomagania dowodzenia stosowanych przez polskie wojsko od lat i nagrodzonego m.in. na ostatnich targach zbrojeniowych w Kielcach.

Bydgoska spółka Teldat została wyróżniona przez amerykański koncern Raytheon za wysoką jakość produktów i współpracy z tą korporacją. Teldat dostarcza komponenty do produkcji zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot, wybranych przez Polskę w programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu