Wolniejszy wzrost chińskiego eksportu

opublikowano: 08-09-2017, 06:28
aktualizacja: 08-09-2017, 06:29

Dynamika wzrostu chińskiego eksportu spadła w sierpniu. Tempo wzrostu importu pozostało wysokie.

Chiński eksport rósł w ubiegłym miesiącu o 5,5 proc. w ujęciu rocznym, a import o 13,3 proc. Nadwyżka handlowa wynosiła 42 mld USD.

Zobacz więcej

Chiny, port

fot. Bloomberg

- Silny import odzwierciedla dynamikę krajowego popytu. Wydaje się, że PKB Chin w trzecim kwartale może pozytywnie zaskoczyć - powiedział Raymond Yeung, główny ekonomista ds. Większych Chin i Australii  w Australia & New Zealand Banking Group w Hongkongu. – Silny juan jest korzystny dla Chin jeśli chcą kupować więcej od reszty świata – dodał. 

Larry Hu, szef działu Chin w Macquarie Securities w Hongkongu podkreśla, że spowolnienie eksportu nie jest zaskoczeniem, pamiętając o niższej inflacji i wolniejszym wzroście globalnego popytu.

Chiński eksport do USA wzrósł o 8,4 proc. w ujęciu rocznym do 39,2 mld USD. Nadwyżka handlowa z USA wzrosła do 26,2 mld USD i jest najwyższa od prawie dwóch lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wolniejszy wzrost chińskiego eksportu