Work Service żegna się z długami

opublikowano: 02-04-2018, 22:00

Giełdowa spółka dostanie ponad 200 mln zł ze sprzedaży Exact Systems funduszowi Cornerstone Partners. Zarobiła 20 razy więcej niż wydała

Work Service zaczyna nowe życie — bez banków dociskających giełdową firmę z branży HR, która przez potężne zadłużenie miewała problemy z płynnością. Wkrótce spłaci większość długu, bo wpłynie do niej nieco ponad 200 mln zł ze sprzedaży Exact Systems (ES) funduszowi Cornerstone Partners. Proces sprzedaży spółki, zajmującej się badaniem jakości w fabrykach motoryzacyjnych, trwał blisko pół roku. Zainteresowanych było wielu, przez długi czas wydawało się, że ES trafi do portfela funduszu Enterprise Investors (EI), który jednak na ostatniej prostej został przelicytowany. Według naszych informacji, EI był tak pewny wygranej, że na finiszu rozmów zagrał bardzo ostro, próbując wykorzystać to, że banki naciskają Work Service w sprawie dezinwestycji. Sprzedający wytrzymał presję i szybko dogadał się z innym funduszem. Rozmowy były o tyle łatwe, że obie strony dobrze się znają, bo 11 miesięcy temu Cornerstone Partners odkupił za 147 mln zł od Work Service’u IT Kontrakt.

Rok temu Cornerstone Partners, kierowany przez Macieja Dyjasa, przejął za blisko 150 mln zł IT Kontrakt. Najwyraźniej się opłaciło, skoro zdecydował się odkupić od Work Service’u, którego prezesem jest Maciej Witucki, również Exact Systems.
Wyświetl galerię [1/2]

Maciej Dyjas

Rok temu Cornerstone Partners, kierowany przez Macieja Dyjasa, przejął za blisko 150 mln zł IT Kontrakt. Najwyraźniej się opłaciło, skoro zdecydował się odkupić od Work Service’u, którego prezesem jest Maciej Witucki, również Exact Systems. Fot. ARC

— Realizujemy cel strategiczny, którym jest koncentracja na podstawowym biznesie - usługach HR w regionie, i uproszczamy strukturę grupy. Dzięki tej transakcji znacząco obniżymy poziom zadłużenia — mówi Maciej Witucki, prezes grupy Work Service.

Mnożenie zysków

Exact Systems to perła w grupie Work Service’u. Specjalistyczne usługi są wysokomarżowe i przynoszą sporo gotówki. Codzienny biznes spółki prowadziły jednak osobno. W zeszłym roku Exact Systems miał wejść na warszawską giełdę, ale projekt się nie udał, bo jeden z banków go storpedował. Work Service wdrożył plan B — rozpoczął rozmowy z inwestorami branżowymi i finansowymi. Na wstępnej liście zainteresowanych było ponad 20 podmiotów, ale ostatecznie wyłączność na negocjacje dostał EI. Ten fundusz był też mile widziany przez zarząd ES, jednak ostatecznie to Cornerstone Partners zaoferował najwięcej, wyceniając spółkę na blisko 300 mln zł. Work Service za swój pakiet 69 proc. akcji dostanie 178,6 mln zł, przy czym 13,9 mln zł wpłynie dziewięć miesięcy po zamknięciu transakcji. Dodatkowo ES spłaci ok. 30 mln zł zadłużenia wobec Work Service’u.

Giełdowa spółka zaliczy tę transakcję do niezwykle udanych — pakiet blisko 70 proc. akcji Exact Systemu kupiła w 2007 r. za 9,52 mln zł. Sprzedając dostanie 178,6 mln zł, ale doliczając pobrane dywidendy na inwestycji zarobi blisko 20 razy więcej niż zainwestowała.

Odejmowanie długów

Zastrzyk gotówki pozwoli spłacić większość z 300 mln zł długu. Work Service pozbędzie się też problemów z płynnością, które występowały w związku z… sukcesem biznesowym. Firma rośnie bardzo szybko — w latach 2012-17 zwiększyła obroty z 630 mln zł do 2,6 mld zł, a to oznacza, że potężnie wzrosły koszty działalności (pensje tymczasowych pracowników, składki na ZUS, podatki). Klienci tymczasem płacą z poślizgiem. Doszło do tego, że w zeszłym roku giełdowa spółka musiała poinformować rynek o wnioskach do ZUS i urzędu skarbowego o odroczenie płatności danin. To wywołało nerwową reakcję i sprowadziło kurs na rekordowo niski poziom. Dlatego szefowie spółki za kluczowe uznali zmniejszenie zadłużenia. Teraz muszą przekonać rynek, że problem znika. Na ostatniej marcowej sesji akcje Work Service’u wyceniono na 4 zł — niewiele powyżej historycznego minimum (3,62 zł). Tymczasem w rankingu Giełdowa Spółka Roku, organizowanym przez „PB”, Work Service został przez analityków, doradców inwestycyjnych i zarządzających uznany za „najbardziej perspektywiczną spółkę” na GPW. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Work Service żegna się z długami