Woźniak: za mało pieniędzy dla resortu gospodarki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-09-2006, 12:02

W projekcie budżetu zapisano o 600 mln zł za mało dla resortu gospodarki, poinformował minister Piotr Woźniak.

W projekcie przyszłorocznego budżetu resortowi gospodarki brakuje ok. 600 mln zł - powiedział dziennikarzom w poniedziałek minister gospodarki Piotr Woźniak.

"To jest poważna kwota nie tylko dlatego, że jest wysoka, ale ze względu na cele, na które jest przeznaczona" - stwierdził Woźniak.

Według ministra, bez tych pieniędzy resort nie będzie mógł zrealizować zadań związanych z restrukturyzacją górnictwa i stoczni. Zabraknie również środków na programy wieloletnie, np. wspierania zagranicznych inwestycji w Polsce. Tymczasem według ministra na te cele "pieniędzy po prostu nie może zabraknąć".

W projekcie budżetu na 2007 r. Ministerstwo Gospodarki ma zapewnione środki w wysokości ok. 66 proc. kwoty z 2006 r. To kwota ok. 1 mld 180 mln zł.

Jak poinformował minister Woźniak, na programy wieloletnie brakuje ok. 60 mln zł. Tymczasem na liście inwestorów zagranicznych zainteresowanych Polską, jest w tej chwili 16 bardzo poważnych projektów, w różnym stopniu zaawansowania.

Pomoc resortu gospodarki dla inwestorów zagranicznych zależy od wynegocjowanego kontraktu. Może to być. np. dofinansowanie szkoleń dla pracowników, zwolnienie z podatku od nieruchomości, sfinansowanie przyłączenia mediów, sfinansowanie prac przy niwelacji terenu.

Realizacja tych projektów - mówił Woźniak - to nie tylko ulokowanie w Polsce bardzo nowoczesnych technologii, ale "po pierwsze miejsca pracy, po drugie miejsca pracy, po trzecie miejsca pracy".

Gdyby resort nie otrzymał kwot podobnych do tegorocznych, pieniędzy zabraknie na restrukturyzację sektorów stoczniowego i węgla kamiennego. W projekcie budżetu na te dwa sektory przeznaczono ok 430 mln zł.

"Kwotą musimy spłacić ok. 110 mln zł istniejących zobowiązań w sektorze stoczniowym na dopłaty do kontraktów eksportowych na statki i spłacić istniejące zobowiązania w sektorze węgla kamiennego - 396 mln zł. (...). Na kolejne działania restrukturyzacyjne (w sektorze węgla kamiennego - PAP) potrzebne jest kolejne 140 mln zł. Widać więc, że tych pieniędzy jest za mało" - dodał Woźniak.

Zdaniem szefa resortu gospodarki, wydatki na górnictwo, co zapisane jest w nowej strategii dla górnictwa węgla kamiennego, mają w większości charakter prorozwojowy i poprawią sytuację sektora, bardzo istotnego z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Woźniak wyraził nadzieję, że zarówno Komisja Trójstronna, która rozpoczęła już opiniowanie budżetu, jak i minister finansów, wezmą pod uwagę wątpliwości resortu gospodarki, ponieważ pieniądze, które chce on wywalczyć na przyszły rok, mają być przeznaczone na bardzo ważne cele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Woźniak: za mało pieniędzy dla resortu gospodarki