Wpływ OFE na firmy będzie coraz większy

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 21-03-2002, 00:00

Fundusze emerytalne nie ukrywają, że chcą wprowadzić zasady ładu korporacyjnego w spółkach z portfela inwestycyjnego. Ich wpływ na zarządzanie firmami notowanymi na GPW jest coraz większy. OFE posiadają już ponad 5 proc. głosów na WZA 34 spółek.

Departamenty corporate governance, mające na celu m.in. aktywne wprowadzanie nadzoru właścicielskiego nad spółkami, staną się niebawem regułą w towarzystwach emerytalnych. OFE jako najwięksi inwestorzy finansowi chcą mieć wpływ na zarządzanie spółkami z portfela inwestycyjnego. Nie ma w tym nic dziwnego. Według szacunków, już w 2010 r. ich aktywa wzrosną do 180-230 mld zł. To suma zbliżona do obecnego budżetu Polski.

Już dziś OFE dysponują ponad 21 mld zł. To wystarczy, by być dominującym graczem na rynku. Na przykładach takich spółek, jak Stomil Olsztyn czy Budimex, gdzie inwestorzy finansowi mają dość silną pozycję, widać, że OFE chcą mieć aktywny wpływ na zarządzanie spółkami.

Jedenaście OFE (bez Allianz, Sampo, PBK, Polsat, KB, Ego) posiada w 34 spółkach giełdowych ponad 5 proc. głosów na WZA. Nie są to jednak z reguły spółki o dużej kapitalizacji. Stanowiły one na koniec 2001 r. w portfelach OFE z reguły mniej niż 1 proc. aktywów. W dużej części spółek fundusze nie przekraczają wspomnianego progu, o którym są zobligowane informować. OFE nawet wówczas starają się być jednak aktywne. Dotyczy to także spółek z GPW o największej kapitalizacji, jak PKN Orlen i Elektrim.

Jeden fundusz może posiadać do 10 proc. w kapitale spółki. Łączny udział funduszy w akcjonariatach niektórych firm sięga już nawet 20 proc. Pozwala to OFE zwoływać posiedzenia rad nadzorczych.

Główna siła OFE leży w ich strategii. Działając razem są w stanie wydelegować własnego reprezentanta do rad nadzorczych, a w niektórych przypadkach nawet do zarządów spółek.

— OFE dysponują dużymi pieniędzmi powierzonymi im przez ich członków. Spoczywa więc na nich ogromna odpowiedzialność. Nic dziwnego, że nie chcą pozostawić samopas spółek, które posiadają w portfelu. Bardzo często to, co widać na zewnątrz, nie odpowiada temu, co dzieje się wewnątrz spółki. Popieram więc udział OFE w radach nadzorczych, które decydują o wielu ważnych rzeczach dla spółek, choćby o wyborze biegłego rewidenta. WZA oraz publiczne informacje nie zawsze bowiem wystarczają. OFE jako element nadzoru są więc wskazane — uważa Ewaryst Zagajewski, dyrektor biura inwestycji w Bankowym OFE.

OFE chcą angażować się w podejmowanie strategicznych decyzji w spółkach. Ich zdaniem, przyczyni się to do bardziej efektywnego działania przedsiębiorstw. Fundusze myślą zresztą nad koncepcją wspólnego działania. Rada Inwestycyjna działająca przy Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych prowadzi prace, które mają doprowadzić do ustalenia kryteriów, jakim powinny odpowiadać osoby reprezentujące interesy OFE w radach nadzorczych.

— Jeżeli których z funduszy będzie chciał wydelegować reprezentanta do rady nadzorczej, będzie mógł porozumieć się z innymi funduszami w sprawie połączenia głosów. W tej chwili jest to jednak tylko koncepcja — mówi Adam Chełchowski, członek zarządu Winterthur PTE.

Zdaniem Pawła Wojciechowskiego, prezesa Allianz PTE, inwestorzy finansowi, jakimi są OFE, mogą równoważyć interesy inwestorów indywidualnych i strategicznych w interesie spółki.

Corporate governance nie dotyczą tylko rynku polskiego. Holenderski minister finansów zachęca obecnie krajowe fundusze emerytalne do bardziej aktywnego zarządzania spółkami, w które inwestują, podając CalPERS jako przykład do naśladowania. Ten kalifornijski fundusz emerytalny pracowników publicznych słynie z wykorzystywania praw akcjonariuszy do wywierania wpływu na zarządy spółek. Również niemiecki minister finansów rozpatrzy przedstawiony projekt krajowych reguł corporate governance. Zasady te mają obowiązywać oficjalnie od 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane