Wrocław jak Nowy Jork i Londyn

MB
opublikowano: 20-11-2009, 00:00

Centrum wiedzy to dobra wiadomość. Jeszcze lepsza: otworzy je firma, która radzi innym, gdzie inwestować.

McKinsey zatrudni na Dolnym Śląsku 100 superfachowców

Centrum wiedzy to dobra wiadomość. Jeszcze lepsza: otworzy je firma, która radzi innym, gdzie inwestować.

Tego jeszcze w Polsce nie było: już nie centrum zatrudniające absolwentów wykonujących proste usługi księgowe, lecz miejsca pracy dla specjalistów, które dziś można znaleźć tylko w Londynie czy Nowym Jorku. Tak się stanie, jeśli dojdzie do inwestycji McKinseya. Firma doradztwa strategicznego rozważa utworzenie kolejnego centrum wiedzy właśnie w naszym kraju. Dziś ma na świecie trzy takie placówki: w Waltham w stanie Massachusetts, w Brukseli i indyjskim Gurgaon. To ostatnie centrum jest największe. Pracuje tu 400 specjalistów, którzy zajmują się badaniami i analizami, a z ich pracy korzystają konsultanci McKinseya na całym świecie.

— McKinsey rozważa otwarcie podobnego centrum w Polsce. Chce w nim zatrudnić 50-100 osób, a to bardzo dużo jak na taki projekt. Firma brała pod uwagę Kraków i Wrocław, wygrała stolica Dolnego Śląska — twierdzi źródło "PB".

— Nie komentuję — mówi Agnieszka Liszka, menedżer ds. komunikacji w McKinseyu.

Wiedzą, co ważne

Ale ze słów osób, które na pewno brały udział w negocjacjach, wynika, że jest coś na rzeczy.

— Nie możemy wypowiadać sie na ten temat. Proszę jeszcze o chwilę cierpliwości — twierdzi Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

— Proszę wybaczyć, ale jeszcze nie mogę podzielić się szczegółami tej sprawy, ponieważ zostałem zobowiązany do zachowania dyskrecji. Jedno jest pewne. Jeśli ten projekt znajdzie się we Wrocławiu, będzie to przełom w inwestycjach w dziedzinie usług w Polsce. Dziś takie centra powstają głównie w USA czy Europie Zachodniej. Już sam fakt rozpatrywania takiej ewentualności świadczy o tym, że Polska stała się znakomitym miejscem dla najbardziej prestiżowych inwestycji. To także dowód na to, że nasze miasto jest atrakcyjnym miejscem do życia, ponieważ tego rodzaju firmy szukają najlepszych miejsc dla swoich filii, w takich miejscach pracuje elita z całego świata — podkreśla Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

O gospodarce opartej na wiedzy Rafał Dutkiewicz mówi już od dawna. W jego mieście bardziej zaawansowane usługi świadczyć zamierzają Hewlett-Packard i IBM. Obie firmy dostały wstępną obietnicę grantów od rządu. HP zatrudnia już we Wrocławiu ponad 1400 osób, ale w ciągu dwóch lat chce zwiększyć tę liczbę do 2,5 tys. i wprowadzić usługi mające charakter wsparcia decyzyjnego np. z zakresu zarządzania projektami czy prowadzenia złożonych analiz procesów. IBM dopiero rusza ze swoim centrum usług IT.

Znacząca branża

Rząd też docenił firmy BPO, które dziś są najbardziej aktywnymi inwestorami zagranicznymi. Dziś w Warszawie podczas konferencji organizowanej przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL) zostanie podpisana deklaracja współpracy między tą branżą, Ministerstwem Gospodarki i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Najwyższy czas. Już dziś firmy BPO dają pracę 40 tys. osób, a za dwa-trzy lata będzie to 70 tys.

McKinsey Company została założona w Stanach Zjednoczonych w 1926 roku przez Jamesa O. McKinseya. Przez pierwsze dziesięciolecia firmę ukształtował Marvin Bower, powszechnie uważany za twórcę współczesnego doradztwa strategicznego. Firma ma 92 biura w 52 krajach, w tym w pięciu krajach Europy Wschodniej, i zatrudnia na całym świecie niemal 8500 konsultantów, reprezentujących 117 narodowości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu