Czytasz dzięki

Wrocław przyciąga kolejnych inwestorów

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 25-04-2006, 00:00

Rośnie popyt na powierzchnie biurowe we Wrocławiu. Tutejszy rynek cieszy się coraz większym zainteresowaniem deweloperów.

W ciągu najbliższych dwóch lat we Wrocławiu pojawią się cztery nowoczesne biurowce. W zachodniej części miasta, w bliskim sąsiedztwie rynku powstaje Silver Forum, którego inwestorem jest firma Archicom Atrium. Niebawem ruszą też inwestycje szwedzkiego koncernu Skanska i belgijskiej firmy Ghelamco. Budowę nowego biurowca w mieście zapowiada również Globe Trade Centre.

Planowane, budowane

Silver Forum powstaje w zachodniej części Wrocławia, niecałe dwa kilometry od Rynku. Zaprojektowano go w kształcie nierównoramiennej podkowy, otwartej na zachód. Szkło antyrefleksyjne, stal i wysokiej klasy okładziny elewacyjne nadadzą budynkowi elegancki i reprezentacyjny charakter. Zgodnie z planami budowa zakończy się w styczniu 2007 r. Wrocław wzbogaci się wtedy o ponad 13 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Inwestorem Silver Forum jest firma Archicom Atrium, która rozpoczęła budowę zachęcona sukcesem poprzedniej inwestycji, biurowca Quattro Forum, zlokalizowanego przy przy ul. Legnickiej. W trzecim kwartale ubiegłego roku budynek został sprzedany funduszowi Arka BZ WBK. Była to jednocześnie pierwsza we Wrocławiu transakcja zakupu biurowca przez fundusz.

— W mieście jest bardzo duże zapotrzebowanie na biura o dobrym standardzie, a zwłaszcza na duże powierzchnie. Na tym etapie budowy sfinalizowaliśmy już umowy na blisko 75 proc. powierzchni — podkreśla Małgorzata Udała z firmy Archicom.

Aktywni są również inni deweloperzy. Biurowiec szwedzkiego koncernu Skanska Grunwaldzki Center, stanie przy ul. Skłodowskiej-Curie i będzie mieć 13 pięter i 55 metrów wysokości. Wstępny koszt budowy wyniesie blisko 50 mln EUR. W budynku będzie ponad 36 tys. mkw. powierzchni, z czego 26 tys. mkw. zajmą biura, co oznacza, że będzie to jeden z największych biurowców we Wrocławiu.

Autorem projektu jest Roman Woźniak, polski architekt od lat mieszkający w Sztokholmie. Współpracują z nim Andrzej Hubka i Marek Kołłątaj.

Kiedy biurowiec zostanie oddany do użytku?

— Zakończenie pierwszego etapu budowy planowane jest na czwarty kwartał 2007 r., drugi etap oddamy w 2008 roku — zapowiada Jerzy Kamiński, project developer w Skanska Property Poland.

Konkurent pod względem powierzchni — biurowiec Bema Plaza, który przy pl. Bema postawi belgijski deweloper Ghelamco —będzie liczył łącznie 35 tys. mkw. Część budynku zajmą również sklepy, restauracje i apartamenty.

Biura będą mieścić się m.in. w najwyższej, ośmiopiętrowej części budynku u zbiegu ul. Bema i Drobnera. Każde piętro to około 4,5 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A.

Równolegle Ghelamco planuje modernizację kamienicy przy ulicy Matejki, której część zakupiło w grudniu ubiegłego roku. Na trzech piętrach powstaną wrocławskie biura firmy i luksusowe apartamenty na sprzedaż lub wynajem. Inwestycje we Wrocławiu zapowiada też Globe Trade Centre. Jeden z największych deweloperów w Polsce wybuduje we Wrocławiu biurowiec przy ulicy Powstańców Śląskich. Budynek będzie miał siedem kondygnacji i dwa poziomy podziemnych parkingów. GTC oblicza, że powstanie tam 12 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej klasy A.

Na razie firma nie rozpoczęła jeszcze inwestycji.

Dobre prognozy

Dlaczego inwestorzy tak upodobali sobie Wrocław?

— Z naszych analiz wynika, że jest duże zapotrzebowanie na wysokiej klasy przestrzenie biurowe we Wrocławiu, które cały czas będzie rosło — uważa Jerzy Kamiński.

Według ekspertów, wzrost zainteresowania Wrocławiem to również zasługa doskonałej lokalizacji miasta i proinwestycyjnej polityki jego władz. Wrocław leży w jednym z ważniejszych korytarzy tranzytowych, jest także ważnym ośrodkiem akademickim. Prognozy dotyczące najbliższej przyszłości są również bardzo obiecujące. Miasto ma szansę stać się m.in. największym centrum logistycznym w Polsce i Europie Środkowej i Wschodniej. Wszystko to sprawia, że zagraniczne firmy chętnie tu inwestują. We Wrocławiu są już m.in. Siemens, Hewlett-Packard, a także Volvo i LG.

Do miasta ściągają również kolejne zagraniczne firmy. Rezultatem jest wzrost popytu na powierzchnie biurowe. A to z kolei skutkuje coraz większym zainteresowaniem deweloperów, którzy już zapowiadają nowe inwestycje w tym sektorze. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów w latach 2006-07 nastąpi w mieście rekordowy przyrost podaży biur — około 90 tys. mkw.

— Tutejszy rynek biurowy jest dziś po Warszawie najprężniej rozwijającym się rynkiem w kraju. Popyt zaś zdecydowanie przewyższa tu podaż.

Współczynnik powierzchni niewynajętej wynosi dziś zaledwie 0,5 proc. W tej sytuacji w nowo powstających biurowcach podpisywane są już umowy przedwstępne, a firmy, oczekując na zakończenie ich budowy, wynajmują biura w starych kamienicach, traktując to jako rozwiązanie tymczasowe — ocenia Dorota Kościelniak z Knight Frank Nieruchomości.

Niski wskaźnik pustostanów działa jak magnes i przyciąga inwestorów, którzy dotychczas interesowali się głównie Warszawą. Zdaniem ekspertów, co najmniej do 2008 r. wrocławski rynek biurowy czeka więc intensywny rozwój.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane