WSiP planuje przejęcia firm krajowych i zagranicznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-02-2005, 15:20

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) spodziewają się w tym roku przeprowadzenia kilku przejęć w Polsce. Są zainteresowane m.in. Wydawnictwami Naukowo-Technicznymi. Prowadzą też wstępne rozmowy w firmami z Europy Środkowo-Wschodniej - poinformowali przedstawiciele WSiP.

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) spodziewają się w tym roku przeprowadzenia kilku przejęć w Polsce. Są zainteresowane m.in. Wydawnictwami Naukowo-Technicznymi. Prowadzą też wstępne rozmowy w firmami z Europy Środkowo-Wschodniej - poinformowali przedstawiciele WSiP.

    "Na terenie Europy Środkowo-Wschodniej jest wiele potencjalnych celów i z niektórymi (wydawnictwami - PAP) prowadzimy wstępne rozmowy" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor finansowy WSiP Jarosław Kusto.

    Firma poszukuje partnerów głównie w sektorze wydawnictw edukacyjnych. Prezes WSiP Jan Rurański powiedział, że firma jest zainteresowana nie tylko fuzjami, ale też nawiązaniem ścisłej współpracy.

    W ubiegłym roku WSiP chciał kupić węgierskie Narodowe Wydawnictwo Edukacyjne, Nemzeti Tankonyvkiado (NTK), ale ostatecznie odpadł z przetargu.

    Prezes spodziewa się, że w tym roku WSiP przeprowadzi kilka fuzji, ale w kraju. Nie podał jednak szczegółów. "Rozmawiamy z kilkoma wydawcami, ale rozmowy są długotrwałe, nie jest łatwo dojść do konkluzji. (...) Interesuje nas zarówno fuzja, jak i współpraca z najlepszymi podmiotami" - powiedział.

    Poinformował, że WSiP jest zainteresowany m.in. nabyciem Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Według informacji Rurańskiego, miały one w 2003 roku około 7 mln zł przychodów ze sprzedaży.

    W poniedziałek wojewoda mazowiecki ogłosił zaproszenie do rokowań w sprawie sprzedaży tego przedsiębiorstwa państwowego. Odpowiedzi na zaproszenie należy złożyć w ciągu 21 dni od daty jego ogłoszenia. Następnie w ciągu kolejnych 21 dni podmioty zostaną poinformowane o rozpatrzeniu ich odpowiedzi.

    Strategia WSiP na lata 2004-2007 zakłada przeznaczenie na rozwój grupy kapitałowej i przejęcia do 100 mln zł. W 2004 roku WSiP przeznaczył ma inwestycje 8,1 mln zł. W skład grupy, poza WSiP, który ma 29 proc. udziału w rynku podręczników, wchodzi obecnie hurtownia książek Wkra oraz posiadający sieć 31 księgarń Dom Książki.

    W 2004 r. przychody WSiP ze sprzedaży produktów w cenach katalogowych wyniosły 233,4 mln zł, przychody grupy kapitałowej Wkry 150,6 mln zł, a grupy kapitałowej Domu Książki 17,1 mln zł.    Rurański poinformował, że planowana jest rozbudowa sieci dystrybucji detalicznej książek. "Mamy nadzieję rozbudować sieć dystrybucji detalicznej poprzez rozwój organiczny, jak i przejęcia. Rozmawiamy z kilkoma sieciami księgarń, zarówno dużymijak i małymi" - dodał.  

 Grupa WSiP w czwartym kwartale zwiększyła przychody ze sprzedaży do 33,4 mln zł z 19,1 mln zł rok wcześniej, ale miała 31,2 mln zł straty operacyjnej wobec 9,8 mln zł zysku rok wcześniej oraz zanotowała 25,9 mln zł straty netto wobec 0,4 mln zł straty netto w analogicznym okresie 2003 roku.  Po czterech kwartałach 2004 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży WSiP wzrosły o 11,1 proc., do 310,5 mln zł, jednak zysk operacyjny grupy spadł do 14,9 mln zł z 45,6 mln zł, a zysk netto zmniejszył się do 8,3 mln zł z 24,2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane