WSJ: Chiny szykują własne luzowanie

Bank centralny Chin planuje uruchomienie wkrótce własnej wersji luzowania polityki kredytowej, donosi The Wall Street Journal, powołując się na anonimowe źródła.

Plan przewiduje, że bank centralny Chin pozwoli bankom komercyjnym na zamianę obligacji władz lokalnych na pożyczki. Celem jest zwiększenie płynności i akcji kredytowej. Strategia jest podobna do programu LTRO, wykorzystywanego przez Europejski Bank Centralny.

The Wall Street Journal podkreśla, że realizacja planu w najbliższych miesiącach będzie oznaczać znaczącą zmianę w polityce banku centralnego Chin, która dotychczas polegała głównie na zmianach stóp procentowych i stopy rezerw obowiązkowych banków.

Nowy program ma pomóc w rozwiązaniu dużego problemu, jakim jest dla Chin rosnące zadłużenie władz lokalnych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegał, że zadłużenie Chin rosło w ostatnim czasie szybciej niż Japonii, Korei Południowej czy USA przed tym, jak weszły w recesję.

Chińskie Ministerstwo Finansów proponowało niedawno, że w celu zmniejszenia ciężaru wynikającego ze spłaty długu przez władze lokalne pozwoli im sprzedać nowe obligacje, gwarantowane przez państwo, w celu zamiany za dotychczasowe długi, głównie pożyczki w bankach. Banki jednak nie chciały kupować takich obligacji, bo dawały one zbyt niską rentowność. Do tego nie chciały wiązać kapitału. W ramach nowego planu banki komercyjne będą mogły wykorzystać kupowane obligacje władz lokalnych jako zabezpieczenie przy zaciąganiu nisko oprocentowanych, trzyletnich pożyczek w banku centralnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, wsj.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / WSJ: Chiny szykują własne luzowanie