Wskaźnik PMI powstrzymał spadki na NYSE

31-01-2003, 22:07

Lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne zdołały w piątek wstrzymać wyprzedaż akcji na NYSE, jednak słabe wyniki Applied Materials i Gateway pociągnęły w dół rynek technologiczny Nasdaq. Na zamknięciu Dow Jones zarobił 1,37 proc., S&P 500 zyskał 1,31 proc., lecz indeks Nasdaq potaniał o 0,11 proc. W piątek wzrosła większość spółek notowanych na Wall Street, mimo to styczeń okazał się fatalny dla amerykańskich giełd. W ciągu miesiąca Dow Jones potaniał aż o 3,9 proc., S&P 500 stracił 1,9 proc., a Nasdaq 1,1 proc.

Wskaźnik PMI, obrazujący aktywność gospodarczą na Środkowym Zachodzie USA, wzrósł w styczniu z 51,7 do 56 pkt. To dobry prognostyk przed publikowanym za tydzień indeksem ISM, opisującym całą gospodarkę. Poziom powyżej 50 punktów oznacza wzrost aktywności w drugim co do wielkości okręgu przemysłowym Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy zignorowali gorszy niż oczekiwano raport Uniwersytetu Michigan na temat nastrojów konsumentów w styczniu.

Liderem wzrostów był Walt Disney, który przedstawił lepsze od prognozowanych wyniki kwartalne. Amerykański koncern rozrywkowo-medialny zyskał 7 proc. Ponad 3 proc. wzrosła wycena Boeinga. Koncern lotniczy cieszył się popytem dzięki kontraktowi z Ryanair Holdings. Jedna z największych europejskich niskotaryfowych linii lotniczych kupi 100 samolotów od Boeinga za 6 mld USD.

Słabe wyniki za miniony kwartał opublikował Honeywell, składnik indeksu Dow Jones. Jednak producent części lotniczych przedstawił dobre prognozy i kurs spółki zyskał 4 proc. Wśród komponentów Dow Jonesa największa podaż dotknęła akcje McDonald's. Sieć fast-foodów straciła 1,5 proc. po obniżonym ratingu agencji Fitch.

Znacznie gorzej wiodło się spółkom technologicznym po kiepskim raporcie Applied Materials. Kurs dostawcy sprzętu do produkcji chipów, spadł o 7,5 proc. Spółka powołała się na słaby popyt w sektorze technologicznym i ostrzegła, że nie zrealizuje prognoz w I kwartale. W dół poszły Intel, KLA-Tencor i Novellus, najwięksi reprezentanci branży półprzewodników.

Mocna przecena dotknęła też producentów komputerów, gdyż jeden z liderów sektora Gateway przedstawił słabe prognozy. Gateway stracił 4 proc. i pociągnął w dół swoich rywali - Hewlett-Packard spadł o 4,5 proc., Dell o 1,3 proc., a IBM o 0,1 proc.

Po 14 proc. czwartkowym spadku, w piątek dalsze 2,8 proc. potaniał AOL, który w środę poinformował o 100 mld straty, rekordowej w historii amerykańskich spółek.

W nadchodzącym tygodniu najważniejsze dla rynku będzie wystąpienie sekretarza stanu Colina Powella. W środę przedstawiciel amerykańskiej administracji ma przedstawić na forum ONZ dowody dotyczące broni masowego rażenia w Iraku i powiązań Bagdadu z terrorystami. Rynek oczekuje, że USA skonkretyzują swoje plany wobec Iraku.

Bardzo ważna będzie publikacja indeksu ISM, obrazującego aktywność gospodarczą w największej gospodarce świata. Na rynek napłyną kolejne wyniki kwartalne, z których najważniejszy będzie wtorkowy raport spółki sieciowej Cisco Systems.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wskaźnik PMI powstrzymał spadki na NYSE