Wsparcie dla eksporterów

Materiał partnera
15-12-2015, 11:25

Rozliczenia finansowe to jeden z najistotniejszych aspektów w ekspansji międzynarodowej. Platforma CitiFX Pulse może to ułatwić

Polska gospodarka eksportem stoi. Według Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, wartość polskiego eksportu w 2015 r. sięgnie 172 mld EUR, wobec 163,1 mld EUR rok wcześniej. Polskie firmy pojawiają się przy tym na nowych rynkach, na których dotychczas obecne były tylko sporadycznie. Zaliczają się do nich kraje afrykańskie, Zatoki Perskiej (np. Zjednoczone Emiraty Arabskie) czy Azji Południowo- Wschodniej jak np. Indonezja.

Sposób na wyzwania

Nowe kontrakty eksportowe są dla przedsiębiorstw szansą i wyzwaniem. Kłopotem może się okazać zwłaszcza sposób ich rozliczania. Korzystanie z licznych pośredników bywa drogie i czasochłonne. Platformy rozliczeniowe oferowane przez firmy spoza sektora bankowego są często ubogie w funkcje, a ich wiarygodność może być dyskusyjna. Dla firm kluczowa jest wygoda i bezpieczeństwo. Zawieranie transakcji nie może dodatkowo komplikować działania. Jednym z najciekawszych rozwiązań, przeznaczonych do obsługi finansowej firm, prowadzących intensywne działania na rynkach zagranicznych, jest CitiFX Pulse — elektroniczna platforma wymiany walut online banku Citi Handlowy. Jest funkcjonalna i przyjazna w obsłudze dla użytkownika, a przy tym daje możliwość dostosowania do jego potrzeb, czyli pełnej personalizacji. Obsługuje ponad 50 par walutowych. Działa 24 godziny na dobę, dając pogląd na kursy, ale także umożliwiając zawarcie transakcji.

Jeden rachunek — wiele walut

W przypadku rachunku wielowalutowego umożliwia też realizowanie przelewów w 46 walutach, z każdego rachunku w PLN, EUR i USD. Dla 19 walut podstawowych z tabeli banku Citi Handlowy istnieje możliwość negocjowania kursu z dealerem lub właśnie za pośrednictwem platformy. Dodatkowo bank zapewnia obsługę w systemie WorldLink, obsługującym 135 walut z 90 krajów świata. Rozwiązanie tego typu jest bardzo pomocne dla przedsiębiorstw poszukujących minimalizacji ryzyka kursowego, możliwości zastosowania płatności niestandardowych, skrócenia drogi płatności poprzez zmniejszenie liczby pośredników czy zacieśniających system kontroli rozliczeń, co ułatwiają zaawansowane systemy raportowania znajdujące się na platformie Citi Handlowy. 

Łatwość obsługi Funkcjonalności

CitiFX Pulse są logicznie pogrupowane zgodnie z tym, jakich informacji i aktywności klient potrzebuje przed zawarciem transakcji, czego wymaga w trakcie jej zawierania i zaraz po jej zakończeniu. Przed transakcją ważny jest dobry obraz tego, co dzieje się na rynkach finansowych. Klient poszukuje wtedy wiarygodnych i możliwe najbardziej aktualnych informacji z danego rynku na świecie, a idealnym rozwiązaniem są raporty dopasowane do jego zainteresowań. W przypadku firm z rozbudowaną siecią globalnych rozliczeń sprawdza się moduł do zarządzania ekspozycją. Pozwala on uporządkować przepływy walutowe oraz istotne terminy płatności lub poziomy budżetowe. Przy realizacji samej transakcji uwagę zwraca natychmiastowe jej rozliczanie i zaksięgowanie na rachunku klienta. Możliwe jest też zawarcie transakcji typu forward zależnie od zakontraktowanego terminu dostawy lub płatności. Przedsiębiorcom, którzy chcą non stop kontrolować rynek walutowy, CitiFX Pulse oferuje tzw. ordery walutowe, czyli zlecenia realizowane automatycznie po określonym przez klienta kursie. 

Rozliczenia w walutach lokalnych

Korzystanie z CitiFX Pulse daje możliwość dobierania waluty lokalnej zależnie od kraju kontrahenta. Odnosi się to przede wszystkim do rubli, randów czy juanów. Udogodnienie to w przypadku chińskiej waluty jest o tyle ważne, że handel zagraniczny polskich firm z Państwem Środka dynamicznie rośnie. Od 2012 r. kiedy to na platformie pojawił się juan wzrost ten sięgnął niemal 40 procent! To druga najczęściej wybierana waluta w przelewach zagranicznych klientów Citi Handlowy. CitiFX Pulse to także wygodne narzędzie wspierające firmy w obsłudze handlu międzynarodowego. Pozwala bowiem poukładać praktycznie wszystkie sprawy związane z rozliczeniami zagranicznymi. W jednym miejscu można dokonać transakcji, zarządzać pozycją walutową spółki i dokonywać płatności. Z kolei dostępność online walut egzotycznych może pozytywnie wpłynąć na warunki współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Łatwo wskazać takie benefity. Płacąc wynagrodzenia pośrednikom lokalnym, użytkownicy platformy mogą zaproponować rabaty i lepsze warunki rozliczeń, jeśli otrzymają lokalną walutę. Jednocześnie uiszczając cła, opłaty przewozowe, portowe czy inne należności związane z działalnością gospodarczą, zmniejszają liczbę banków korespondentów i w rezultacie minimalizują koszty związane z przelewem. Warto trzymać rękę na pulsie.

 

OKIEM EKSPERTA

JERZY PIĄTEK
dyrektor departamentu produktów gotówkowych, płatności i obsługi należności Citi Handlowy

Efekt obserwacji rynku

Obrót środkami finansowymi w zagranicznych walutach to codzienność współczesnych firm o międzynarodowym zasięgu. Jak pokazują badania „Emerging Market Champions”, realizowane przez Citi Handlowy, banki, między innymi ze względu na oferowanie produktów minimalizujących ryzyko kursowe, są wskazywane przez 57 proc. przedsiębiorców jako najważniejsze instytucje pomocne przy zagranicznej ekspansji, a wskaźnik wzrasta do 70 proc., gdy weźmiemy pod uwagę firmy, których działalność międzynarodowa przynosi ponad połowę przychodów.

Znajomość potrzeb naszych klientów połączona z innowacjami Grupy Citi stanowi punkt wyjścia dla oferowanych rozwiązań — tak było z rozliczeniami w walutach egzotycznych. Co czwarty z naszych klientów ma partnerów handlowych w Chinach. To drugi spośród 60 najczęściej wybieranych przez nich kierunków przelewów zagranicznych, logiczną konsekwencją była więc oferta Citi Handlowy dla tej grupy. Niedawno MFW włączył chińskiego juana do globalnego koszyka walut rezerwowych, potwierdzając znaczenie chińskiej gospodarki. Przestanie on być jedynie walutą lokalną i dołączy do dolara, euro, funta oraz jena. Konsekwentnie śledzimy zmieniające się otoczenie oraz ewolucję potrzeb klientów, żeby stale proponować im optymalne wsparcie.

MONIKA BAGIŃSKA
dyrektor ds. sprzedaży FX eCommerce Citi Handlowy

Z myślą o e-handlu

Platformy transakcyjne wpisują się w specyfikę branży handlowej. Dla firm zajmujących się przepływem towarów lub usług stały dostęp do kursów walutowych jest istotnym elemetem działalności. Obserwujemy dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa działające online. Ten segment nie ma ograniczeń związanych z lokalizacją, jednak barierą w rozwoju firmy może być ryzyko wymiany wielu różnych walut na bazową. Potrzebne są zatem szybkie i godne zaufania rozwiązania wspomagające. Spodziewam się także dalszego pogłębienia integracji systemów rozliczeniowych klientów z systemami bankowymi — na takiej zasadzie oferujemy przedsiębiorstwom sprzężenie architektury IT z naszymi platformami Citi Direct i CitiFX Pulse, przez co w jednym panelu mogą zarządzać należnościami i środkami finansowymi między swoimi kontami. Na znaczeniu nie traci nigdy bezpieczeństwo — tutaj łączymy innowacyjność i wygodę klientów z pewnością powierzonych nam środków przez logowanie za pośrednictwem jednego hasła — Single Sign On.

Coraz bardziej popularne wśród firm będą z pewnością tzw. ordery algorytmiczne — pozwalają one na bieżąco monitorować rynek walutowy. Korzystają z nich przeważnie duże firmy przy okazji znaczących transakcji. Istotne jest wtedy, żeby takie zlecenie było zrealizowane bez wyraźnego wpływu na poziomy cen rynkowych, w warunkach ograniczonej płynności. Algoordery pozwalają kontrolować takie ryzyko.

OKIEM KLIENTA

ARNOLD GÓRECKI
CFO w firmie Dendro produkującej materace

Proste w użytku narzędzie jest cenne

Sprzedajemy za złote, a część surowców kupujemy za waluty, co oznacza konieczność systematycznego kupowania walut. Dzięki temu, że pracujemy z globalnym bankiem, mamy dostęp do informacji ze wszystkich interesujących nas rynków.

Na CitiFX Pulse zdecydowaliśmy się dlatego, że to rozwiązanie bardzo odpowiada naszemu profilowi działalności związanej z obsługą walut. Poza tym platforma dobrze wpisuje się w nasze wartości korporacyjne. Jedną z nich jest zdrowy rozsądek i prostota, a platforma Citi Handlowy jest zdroworozsądkowa i prosta w obsłudze. Przeprowadzamy dużo operacji walutowych na dość zbliżonych poziomach i proste narzędzie, które możemy sami obsługiwać, jest bardzo pomocne. W połączeniu z kontaktem z dealerem jest to dla nas kombinacja optymalna. Bardzo ważna jest przy tym automatyzacja, czyli połączenie naszego systemu transakcyjnego z platformą CitiFX Pulse, bo dzięki temu nasze przelewy są automatycznie eksportowane do platformy z systemu finansowo-księgowego i nie musimy ich wprowadzać po raz kolejny. Możemy też automatycznie kupować walutę. Zmniejsza to znacznie ryzyko błędu, upraszcza i przyśpiesza nasze operacje finansowe.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wsparcie dla eksporterów